Pyta MSI MEG Z490 ACE- wgrywanie BIOS-u

szorstki22515fd02f9

New member
Joined
Aug 24, 2021
Messages
3
Bios 7C71v17 wgrałem został pobrany i zainstalowany przy pomocy Dragon Center, bez problemów do samego końca. Przy restarcie komputera programowym po wgraniu Bios....cisza ..nic nie działa płyta, martwa. Wysłałem płytę do sklepu, oni do dystrybutora, ten do Serwisu MSI, całość operacji trwała 3 tyg. Płyte z serwisu przysłano i złożono komputer w sklepie już u mnie, płyta działa. W Informacji serwisowej żadnego info co było przyczyna, żadnego info co przy płycie zrobiono. Teraz jest nowy bios widzę na stronie MSI i naprawdę boje się , żebym znów nie popłynął z płyta. Nic nie przerwało wgrywania biosu zaznaczam zainstalował się do samego końca i restartował kompa, na tym sie skończyło. Czy mam instalować nowy bios7C71v19 /mam trzy dyski M2/ .Czy już do końca użytkowania tej płyty odpuścić wszystkie nowe biosy. Bo naprawdę strach ze znowu, nowy bios uśmierci mi płytę główna.
Widze ze i kolega Marley 076 mia identyczny problem w maju w z płytą MSI Z490 Tomahawk
 
Last edited:

Bogdano

New member
Joined
Nov 13, 2020
Messages
13
Ja na płycie Z490-A-Pro aktualizowałem bios już z trzy razy a raz nawet wracałem do poprzedniego bo coś nie stabilnie działał ale zawsze robiłem to z pendriva i z poziomu biosu.
Raz na próbę uruchomiłem przez MSI Center i nie zaktualizował się ale na szczęście pozostał stary kolejna próba już z pendriva poszła normalnie.
Może w tym programie jest przyczyna.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,090
Hej,
Jeśli nie masz problemów z komputerem, nie masz jakichś szczególnych powodów do robienia tej operacji, nie aktualizuj BIOSu. Czynność ta zawsze jest obarczona ryzykiem (niewielkim, ale jednak), jak np. odłączysz zasilanie w trakcie aktualizacji.
BIOS najlepiej aktualizować w samym BIOSie (najmniejsze ryzyko, bo uniezależniasz się od systemu opeacyjnego i jego nazwijmy "humorów"). Film opisujący aktualizację:


Pozdrawiam,
 

szorstki22515fd02f9

New member
Joined
Aug 24, 2021
Messages
3
Śliczna , piękna porada. Mam nowa drogą płytę, i radzi mi się że, najlepiej nie aktualizować Bios, bo istnieje ryzyko....Rozumiem jak podczas wgrywania BIOS coś się rypnie, lecz w moim przypadku aktualizacja Bios dobiegła poprawnie do samego końca, aż do systemowego restartu. i Wtedy płyta umarła całkowicie. Dlaczego MSI umieszcza w swoim firmowanym-polecanym programie do obsługi jego płyt, opcje umożliwiającą aktualizacji BIOS-u? Jak wiedze nie tylko ja mam problem z płytą główna firmy MSI. Stanowczo będę innym odradzał zakupu płyty MSI. Na moim przykładzie, płyta z górnej półki a się sypła po paru miesiącach. Zawsze gonimy za nowościami , innowacjami taka jest natura człowieka :( :(!!!
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,168
Gwoli wyjaśnienia w zasadzie wszyscy producenci zalecają aktualizację z poziomu BIOS ewentualnie DOS a nie Windowsa.

Zawsze gonimy za nowościami , innowacjami taka jest natura człowieka

Goniąc za tymi wszystkimi nowościami ja jednak polecałbym najpierw wejść na stronę wsparcia danego produktu i sprawdzić co dana nowość daje i co może odebrać (np. wsparcie dla starszych procesorów) i co jest zalecane np. na stronie wsparcia dla twojej płyty: Jak flashować BIOS: https://storage-asset.msi.com/files/pdf/How_to_flash_the_BIOS.pdf + filmik który wkleił FAE

Na moim przykładzie, płyta z górnej półki a się sypła po paru miesiącach.

Płyta się sypła z powodu aktualizacji BIOS z poziomu Windowsa a żaden producent niestety nie może przewidzieć wszystkich "sytuacji" które mogą zdarzyć się w systemie i czy przypadkiem np. jakiś antywirus, inny program lub błąd systemowy nie zablokuje aktualizacji.

Śliczna , piękna porada. Mam nowa drogą płytę, i radzi mi się że, najlepiej nie aktualizować Bios, bo istnieje ryzyko

Polecam obejrzeć np. poniższy filmik w nim jest dobrze wyjaśnione kiedy powinno się aktualizować BIOS

 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,090
Hej,
Nikt nie powiedział, że nie możesz wykonywać aktualizacji przez oprogramowanie MSI. Jeśli tak zrozumiałeś - to miałem co innego na myśli. Po prostu poradziłem Ci, żeby być ostrożnym. Skoro pojawiły się problemy poprzednim razem to wyjaśniłem jak się to robi by zmniejszyć prawdopodobieństwo takich problemów. A co do reszty - jest dokładnie tak jak powiedziałem, aktualizacje tego typu oprogramowania wykonuje się (niezależnie od producenta) wtedy gdy jest to potrzebne. Ryzyko zawsze istnieje, niezależnie od tego co kto mówi.
U Ciebie, w Twojej płycie jest o tyle bezpieczniej, iż masz tzw. Flash Back button (opisany w instrukcji: https://pl.msi.com/Motherboard/support/MEG-Z490-ACE#down-manual ), który pozwala, w przypadku problemów po aktualizacji, spróbować przeflashować BIOS ponownie, już nawet bez użycia samego interface BIOSu.

Pozdrawiam,
 

szorstki22515fd02f9

New member
Joined
Aug 24, 2021
Messages
3
Dziekuje wszystkim bardzo za porade, bede tylko, jak juz bios wgrywal przez Flash Back..tylko sie musze nauczyc z YT. Przepraszam ,ze namieszalem drugi filmik przekonal mnie !.Mialem wczesniej płyte Asuus i nigdy nie bylo z nia problemu przy wgrywaniu Bios nawet z programem spod windows dolaczonym do niej.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,090
Hej,
Flashback BIOS button służy właściwie do odzyskiwania kontroli nad MB w przypadku właśnie nieudanej aktualizacji BIOSu. Najbardziej niezawodną metodą jest właśnie M.Flash (czyli w skrócie to co na filmie, który wkleiłem). Ale oczywiście jak bardzo chcesz, możesz go używać do aktualizacji BIOSu - oczywiście zgodnie z instrukcją.
Życzę zerowych problemów przy aktualizacji BIOSu. :-)

Pozdrawiam,
 
Top