Problem z wybudzaniem z uśpienia Bravo 15 korzystając z Linuxa

Status
Not open for further replies.

Serducho

New member
Joined
Feb 11, 2022
Messages
2
Dzień dobry i dobry wieczór.

Posiadam MSI Bravo 15 i postanowiłem zainstalować obok systemu Windows system Linux, obecnie posiadam dystrybucję Pop!_OS. Niestety nie ma możliwości wybudzenia komputera ze stanu uśpienia/hibernacji gdy jest podłączony do niego monitor zewnętrzny. Oczywiście nie chcę za każdym razem odpinać kabla HDMI przed wybudzeniem, a opcja uśpienia jest bardzo przyjemna i nie chciałbym z niej rezygnować. Gdy klikam jakiś przycisk słychać jak zaczynają się obracać wentylatory, a na zewnętrznym monitorze pojawia się na parę sekund zielony kolor. Mogłoby się wydawać, że to wina grafiki, lecz w tym momencie cały system pada i trzeba zrobić reset, bo inaczej komputer nie zareaguje. Problem pojawia się także na innych dystrybucjach: Arch czy debian, na innych środowiskach graficznych: XFCE, Mate (obecnie mam Gnome) i także na menedżerze okien X11 (teraz używam Wayland). Przeszukiwałem także zagraniczne fora i niestety rozwiązania nie znalazłem. Postanowiłem napisać tutaj, ponieważ wydaję mi się, że wina może leżeć w standardowych ustawieniach BIOSu, warto raczej wspomnieć, że wersję mam aktualną.
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,244
Na forach najczęściej jednak za przyczynę podają problemy ze sterownikami lub kernelem.
W Windowsach również pojawiały się takie problemy z tym, że tam były wypuszczane dość szybko nowe sterowniki/aktualizacje systemu a tymczasowo problem można było rozwiązać wyłączając szybkie uruchamianie w systemie i BIOS.
 

Serducho

New member
Joined
Feb 11, 2022
Messages
2
Wystarczyło w pliku /etc/default/grub w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT dopisać " amd_iommu=off" co pozwoliło na wybudzenie laptopa mając podłączony monitor zewnętrzny.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
Dzięki za podrzucenie rozwiązania Twojego problemu dla ewentualnie zainteresowanych użytkowników.
Przypominam jednak, że sterowniki i wsparcie do tego sprzętu to jest jednak Windows, zatem pomoc w Linuxach może być dość mocno ograniczona.
Temat zamykam.

Pozdrawiam,
 
Status
Not open for further replies.
Top