Problem z wentylatorami w RX 5700XT Gaming X

banaczyk1978

New member
Joined
Aug 15, 2020
Messages
2
Witam
Problem dotyczy włączania wentylatorów karty przez sterownik amd 20.8.1. Mianowicie sterownik nie uruchamia wentylatorów w trybie automatycznym. Po przejściu na tryb ręczny, ustawieniu krzywej wentylatorów i zapisaniu zmian wentylatory działają normalnie do czasu kiedy nie zrestartuje komputera lub nie wyjdę z gry i wejdę ponownie. Mimo ustawień ręcznych krzywa wentylatorów ''resetuje się'' samoistnie i nie uruchamiają się bez względu na temperaturę karty graficznej. Konsensus jest taki ,że po każdym restarcie komputera lub przed włączeniem jakiejkolwiek gry muszę ustawiać krzywą wentylatorów i zapisywać ją aby działały wentylatory. Czy kogoś spotkał już taki problem?
Intel Core i5-9600KF
MSI MAG Z390 TOMAHAWK
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,492
Hej,
Spróbuj aktualizacji vBIOSu:
https://youtu.be/gUJhIbedbtc
Wentylatory na tej karcie nie zawsze będą pracować (Zero Frozr - https://pl.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-5700-XT-GAMING-X), ale jeśli nie włączają się z automatu nigdy, nawet przy wysokiej temperaturze, to coś jest nie tak ze sprzętem i można rozważyć reklamację w sklepie gdzie sprzęt zakupiono.

pozdrawiam,
 

banaczyk1978

New member
Joined
Aug 15, 2020
Messages
2
MSI live update pokazuje ,że mam najnowszy bios karty. Miałem świadomość tego ,że wentylatory nie pracują cały czas lecz w moim przypadku sterownik nie włącza ich wcale w trybie automatycznym. Na trybie ręcznym jest ok ,działają tak jak ustawie sobie ich krzywą. W tym miejscu problem by się kończył gdyby sterownik nie resetował ustawień po każdym uruchomieniu komputera. Po restarcie jest niby w trybie ręcznym ale krzywa wentylatorów jest z automatycznego i nie działają. Ustawiam krzywą zapisuje i działają. Tak po każdym uruchomieniu czy restarcie komputera. Nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się ,że problem leży po stronie sterownika graficznego ponieważ gdyby wentylatory były uszkodzone to nie działały by bez względu na tryb czy krzywą. Czy istnieje możliwość aby kontrolę nad nimi sprawował jakiś program zewnętrzny a nie sterownik graficzny?
Dziękuję  za odpowiedz i pozdrawiam.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,492
Hej,
Krzywą można zazwyczaj ustawić w oprogramowaniu Afterburner. Powinno być dostępne na stronie wsparcia dla Twojej karty.

pozdrawiam,
 

dkocyla

New member
Joined
Dec 15, 2020
Messages
5
Podłączę się do tematu, u mnie podobna sytuacja Adrenaline nie zapamiętuje ustawień pracy karty, u mnie po starcie komputera wentylatory karty kręcą się cały czas a nie powinny bo karta ma tryb pół-pasywny, w sterowniku włączam tryb ręczny ustawiam 0 obrotów/min i wentylatory staja do momentu przekroczenia temperatury 60 st albo 70 nie pamiętam, ale po resecie kompa znowu tryb zero rpm/min nie działa. Na którymś sterowniku działał ten tryb prawidłowo ale po instalacji nowszych sterowników przestał działać, oczywiście DDU czyściłem w trybie awaryjnym, próbowałem starszych sterowników i wszystkie zachowują się tak samo. Temperatury są w normie np w tej chwili w idle z włączona ręcznie funkcja 0 obr/min mam 37 st GPU i złącze a w stresie ok 70 st się trzyma przy ok 1200~1300 rpm (podczas cut scene w assassin's Odyssey wzrasta temp złącza mocno do ok 100st a w grze trzyma się ok 70st.). Zgłosiłem problem z trybem pół-pasywnym do AMD czekam może się odezwą a dokładnie z niezapisywaniem ustawień w Adrenaline.
<edit>
Już doszedłem do tego co powoduje takie zachowanie wentylatorów i nie zapisywanie ustawień sterownika, Dragon Center !!! Sterownik zapisuje zmiany ale dragon center zmiania wszystko wg ustawionego User Scenario grrr odinstalowałem dragon center i wszystko działa jak należy.
 
Top