Porady dotyczące problemów z wydajnością w grach/systemie operacyjnym

Status
Not open for further replies.

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,469
Hej,
Pojawiają się czasami zapytania dotyczące wydajności sprzętu, niskich FPSów, lagów. Zazwyczaj wynika to z problemów związanych z nie do końca zoptymalizowanym oprogramowaniem, jednakże ze strony MSI możemy poradzić kilka rzeczy.
Uwaga: Poniższe rady mogą pomóc także na: przełączanie się pomiędzy kartami graficznymi (nVidia Optimus), czy też czarny ekran po wzbudzeniu laptopa z uśpienia.

1. Przede wszystkim należy wiedzieć jaki mamy sprzęt oraz znaleźć stronę dedykowaną dla niego. Sprzęt identyfikuje pełna nazwa czyli na przykład: "GV62 7RD" lub "GS65 8RF", czy "GE73 8RF".
Stronę sprzętu możemy wyszukać wpisując pełną nazwę na stronie https://msi.com do wyszukiwarki (lupka w prawym, górnym rogu) lub po prostu w Google.
Po ustaleniu jaki mamy sprzęt, możemy przystąpić do podstawowych aktualizacji.

2. Aktualizujemy BIOS do najnowszej wersji ze strony MSI dedykowanej dla posiadanego sprzętu.
Ogólna instrukcja aktualizacji: >>klik<<
Film opisujący tę aktualizację dostępny pod linkiem: >>klik<<
Jeśli komputer nie chce się uruchomić po aktualizacji należy w BIOS przestawić opcje Bootowania : Boot-> Boot Mode Select -> UEFI . Dodatkowo zalecamy ustawienia jakie zostały opisane w wątku : >>klik<<. Jeśli jakieś ustawienie odbiega od tego pod linkiem sugerujemy reinstalację systemu operacyjnego.

3. Aktualizujemy EC Firmware do najnowszej ze strony MSI dedykowanej dla posiadanego sprzętu.
Ogólna instrukcja aktualizacji EC Firmware: >>klik<< .
Film opisujący tę aktualizację dostępny pod linkiem: >>klik<<
Zwracamy uwagę, że anytwirus (Kaspersky, Avast itp.) może próbować zablokować aktualizację usuwając pliki flasherów. W przypadku zainstalowanego antywirusa i problemów (komunikaty o braku plików po rozpakowaniu i uruchomieniu ECWin.bat) sugerujemy unieszkodliwienie, czy chwilowe odinstalowanie antywirusa.

4. Aktualizujemy system operacyjny do najnowszego buildu. Aktualizację przeprowadzamy bezpośrednio w Windows przez Windows Update. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, by Windows Update nie wyszukiwało już nic nowego po kliknięciu "Sprawdź aktualizacje". W przypadku problemów z aktualizacją możemy posiłkować się oprogramowaniem firmy Microsoft o nazwie Media Creation Tool (pobieranego ze strony Microsoft, przycisk "Pobierz Narzędzie"), które, mimo że jest przeznaczone do tworzenia nośników instalacyjnych, po wybraniu odpowiednich opcji, zaktualizuje nam też obecny system operacyjny. Program może być w języku polskim, należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Zwracamy uwagę, że aktualizacje systemu mogą trwać kilka godzin.

5. Przystępujemy do "tweakowania" systemu.
- wyłączamy aktualizowanie sterowników przez Windows Update jak to opisano w blogu:
>>klik<<

6. Aktualizujemy sterownik Intel HD Graphics - możemy pobrać również ze strony Intela (>>klik<<).

7. Kolejnym krokiem będzie instalacja nowego sterownika Nvidia. Najnowsze wersje sterowników Nvidia możemy pobrać również ze strony nVidia (>>klik<<)

8. Ostatnią rzeczą, z polecanych przez nas, jest wyłączenie usług opisanych na blogu:
>>klik<<

9. Jeśli powyższe sugestie nie pomagaja w rozwiązaniu problemu, zalecamy zamontowanie dysku SSD

10. Na niektóre problemy (typu nie włączający się komputer, nieprawidłowo rozpoznawane urządzenia, błędy w Menadżerze Urządzeń czy problemy z klawiaturą) pomaga reset baterii. Jak go wykonać opisano w filmie: >>klik<<Należy dokonać wszystkich modyfikacji krok po kroku. Wszelkie odstępstwa od tej reguły mogą nie usprawnić komputera.#wydajnośćMSI #FPSyMSI #problemZdyskiemMSI #SSDwydajnośćMSI
 
Status
Not open for further replies.
Top