[Poradnik] Jaką płytę wybrać pod mining ZEC, BTC ,ETH + optymalizacja

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Wraz ze wzrostem popularności wydobywania kryptowalut bitcoin i ethereum karty graficzne AMD ponownie zostały najlepiej sprzedającymi się kartami na rynku. Obecnie trudniej jest jednak kupić płytę główną do ekonomicznego kopania kryptowalut, ponieważ firma Intel zakończyła produkcję chipsetów H81 i B85. Użytkownicy znaleźli nowe rozwiązanie, gdy do sprzedaży trafił chipset z serii 100, ale wielu z nich zauważyło, że po podłączeniu 6 kart graficznych AMD do płyty głównej z serii 100 w oknie menedżera urządzeń pojawiały się wykrzykniki przy 3 lub 4 kartach (mimo że płyta główna rozpoznawała wszystkie 6). Karty, przy których wyświetlane były wykrzykniki, nie działały prawidłowo podczas wydobywania. Pracownicy firmy MSI stale otrzymywali o tym informacje od klientów.01.png
W związku z powyższym firma MSI przeprowadziła serię testów swoich produktów i wybrała grupę płyt głównych obejmującą Z170-A PRO, Z170A SLI PLUS, Z170 KRAIT GAMING, Z170A KRAIT GAMING, Z170A KRAIT GAMING 3X, Z270-A PRO i H270-A PRO, które są skuteczne przy wydobyciu kryptowalut. Przed rozpoczęciem kopania należy wykonać kilka czynności opisanych w kolejnych akapitach na przykładzie modelu MSI Z270-A PRO.

Aktualizacja systemu BIOS

Firma MSI poprawiła rozpoznawanie urządzeń PCIE przez płyty główne wymienione wcześniej. W systemie BIOS dodano opcję dekodowania powyżej 4G, która pozwala płycie głównej efektywnie przydzielić zasoby wszystkim 6 kartom graficznym.
Pobierz system BIOS w wersji E7A71IMS.120, która obsługuje wydobywanie kryptowalut bitcoin i ethereum -> Skopiuj go do katalogu głównego pendrive'a USB -> Podłącz pendrive USB do portu USB płyty głównej -> Uruchom system i wejdź do systemu BIOS -> Wybierz M-Flash -> Zatwierdź, aby kontynuować aktualizację systemu BIOS.


02.png
System zostanie uruchomiony ponownie i pojawi się interfejs użytkownika M-Flash. Wybierz pendrive USB w panelu po lewej stronie, a w prawym panelu pojawi się plik BIOS. Wybierz E7A71IMS.120 i zatwierdź, aby rozpocząć aktualizację systemu BIOS.


03.pngPodczas aktualizacji nie wolno wyłączać systemu ani odłączać pendrive'a USB. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie systemu BIOS i płyty głównej.


04.png
Instalacja systemu
Po zaktualizowaniu BIOS-u uruchom system ze zintegrowaną kartą graficzną i nie dodawaj na razie żadnej innej. Użyj Windows 10 Professional w wersji 64-bitowej jako systemu preferowanego i zainstaluj wszelkie potrzebne sterowniki płyty głównej po instalacji systemu operacyjnego.


Instalacja sterownika karty graficznej
W konfiguracji BIOS ustaw element Settings\Advanced\Integrated Graphics Configuration\Initiate Graphic Adapter to be IGD w następujący sposób:


05.png

Następnie wyłącz urządzenie i podłącz tylko jedną kartę graficzną. Uwaga: nie podłączaj dodatkowej karty graficznej bezpośrednio do portu PCIE na płycie głównej. Do podłączenia zewnętrznej karty graficznej do płyty głównej użyj przejściówki do wydobywania (np. przejściówki z x1 na x16 PCIe). Uruchom system operacyjny i zainstaluj najnowszy sterownik karty graficznej. Od tej pory zarówno zintegrowana, jak i dodatkowa karta graficzna powinny być widoczne w oknie menedżera urządzeń bez wykrzyknika obok nazwy (w kategorii „karty graficzne”).


061.jpg
Po upewnieniu się, że zarówno zintegrowana, jak i dodatkowa karta graficzna są właściwie rozpoznawane, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę na pulpicie i wybierz „Power Options”, aby przejść do ustawień zasilania.

07-1.jpg


Kliknij „Choose what the power button does”.

08.png


Kliknij „Change settings that are currently unavailable”.

09.png


Odznacz „Turn on fast startup (recommended)”.


10.png
Uruchom urządzenie ponownie, aby wejść do konfiguracji systemu BIOS, i ustaw wartość Settings\Advanced\PCI Subsystem Settings\Above 4G memory/Crypto Currency Mining na „Enabled”, jak pokazano poniżej11.pngZapisz konfigurację systemu BIOS i zamknij system. Dodaj każdą z pozostałych 5 kart graficznych do płyty głównej. Zaleca się wykonanie następujących czynności:
Dodaj jedną kartę graficzną do płyty głównej
Uruchom system, aby płyta główna rozpoznała nową kartę graficzną
Powtarzaj te kroki, aż zainstalujesz wszystkie karty graficzne
Powodem tych zaleceń jest fakt, że jeśli użytkownik podłączy wszystkie karty graficzne jednocześnie, system może mieć duże opóźnienie przy próbie wykrycia każdej karty na płycie głównej. Kiedy pojawi się opóźnienie, ekran monitora pozostanie czarny, co może wyglądać tak, jakby system miał się nie uruchomić.
Na poniższym zdjęciu pokazano przykład płyty głównej MSI Z270-A PRO, która z powodzeniem obsługuje 6 kart graficznych.

12.jpg


Test wydobywania
Narzędzie: genoil-zec-miner.zip
Łącze do pobierania: https://github.com/Genoil/ZECMiner/tree/master/releases
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku start.bat, aby edytować plik, tak jak pokazano poniżej13.jpgUruchom plik start.bat w trybie administratora
Uwaga!
Adres portfela – adres portfela można uzyskać na niektórych platformach do wykonywania transakcji
ZCASH (PRC): https://yunbi.com/
ZCASH (Global):https://poloniex.com/
Bter: http://bter.com/

Pula adresów kopalni

Server location Server Host Stratum Port
Europe zec-eu1.nanopool.org 6666
Europe zec-eu2.nanopool.org 6666
US East zec-us-east1.nanopool.org 6666
US West zec-us-west1.nanopool.org 6666
Asia zec-asia1.nanopool.org 6666
Europe eu1-zcash.flypool.org 3333
US us1-zcash.flypool.org 3333
China cn1-zcash.flypool.org 3333
Asia asia1-zcash.flypool.org 3333
China zec.f2pool.com 3357BIOS – przewodnik po wersji


Płyta główna BIOS – wersja do kopania kryptowalut Łącze do pobierania
Z170-A PRO E7971IMS.1H1 http://pan.baidu.com/s/1kVBGvY3
Z170A SLI PLUS E7998IMS.1A2 http://pan.baidu.com/s/1pKL1F6b
Z170 KRAIT GAMING E7984IMS.BC1 http://pan.baidu.com/s/1c2dzbbE
Z170A KRAIT GAMING E7984IMS.AC1 http://pan.baidu.com/s/1jH6cOZ0
Z170A KRAIT GAMING 3X E7A11IMS.281 http://pan.baidu.com/s/1hsmesvi
Z270-A PRO E7A71IMS.120 http://download.msi.com/bos_exe/7A71v12.zip
H270-A PRO E7A71IMS.500 http://download.msi.com/bos_exe/7A71v50.zip


Zrzut ekranu pokazujący wykorzystanie modelu Z270-A PRO do wydobywania


14.pngPełna lista płyt głównych obsługujących wydobywanie z wykorzystaniem 6, 7 i 8 kart graficznych.

Link
 

wronsky7

New member
Joined
Dec 20, 2017
Messages
1
Witam, na waszej stronie jest piękna prezentacja płyty głównej B250 PC Mate, w opisie idealna do miningu, nawet obrazek z podłączonymi do niej 6 kartami GPU.
W rzeczywistości jest problem żeby obsłużyła 3 karty. Jedyna opcja to wybór slotów pcie 1,4,5.
Mam najnowszy bios, instalowałem różne wersje windows, najnowsze sterowniki. Sprawdzałem również na ubuntu. Jak są dwie karty to jest wszystko ok. Jak dokładam trzecią do pcie 5 to albo jest problem code 43 lub code 12. W trybie awaryjnym usuwam sterowniki, uruchamiam ponownie i instaluje na nowo. Jest wykrzyknik przy karcie na pcie 5, wyłączam ją, włączam i działa. Następnie uruchamiam program do kopania i jak karty powinny chodzić na 100% to w msi afterburner pokazuje skoki pracy, długo nic i zaraz 60%, długo nic i nagle 80%, wydobycie bardzo wolne! (na dwóch kartach jest ok).
Na ubuntu trzecia karta nawet nie startuje do kopania. Tak zmieniałem karty i problem jest zawsze z tą, która jest wpięta na pcie 5. Na innych slotach nawet nie ruszy (VGA EZ Debug LED). Wasz support ciągle odpowiada to samo update bios, update VGA driver etc. Czyli coś co już dawno robiłem. Kupiłem płytę bo miała dużo slotów PCI-e. Na pięknym obrazku widać 6 kart naraz, obok opis, że idealnie nadaje się do miningu. No chyba kogoś tu oszukujecie.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
W BIOS ustawiłeś wartość Settings\Advanced\PCI Subsystem Settings\Above 4G memory/Crypto Currency Mining na „Enabled” ?
 
Top