Pomoc przy wyborze dysku SSD

sawicki.da14f502d2

New member
Joined
Sep 19, 2021
Messages
11
Czyli wymienić te 2 na np 1 Tera? Co radzicie? I jeszcze jedno pytanie, czy taki duży dysk ssd można dzielić na partycje tak jak w przypadku tradycyjnych dysków?
 
Last edited:

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
To już w zasadzie twoja decyzja, ja ogólnie preferuje oddzielny dysk na system... Co do dzielenia na partycję to tak, można go podzielić w identyczny sposób jak zwykłe dyski HDD
 

sawicki.da14f502d2

New member
Joined
Sep 19, 2021
Messages
11
Nie wiedziałem że gdy dyski są połączone w Raid to się zapychaja i transfer spada. Dzisiaj się dowiedziałem,tak to jest jak człowiek się nie zna. Zresztą do dzisiaj też myslalem ze muszą być dwa. Tak to jest jak człowiek od 5 lat nie śledził nowinek 😜.
2 dyski które kupiłem dają ok 550zl, za tą cenę mogę mieć 1T albo 500Gb za 370zl I z tego co rozumie z waszych postów gwarancję że przy jednym dysku transfery nie spadną i w pełni będę mógł wykorzystać ich potencjał, więc chyba warto wymienić na jeden większy a w przyszłości kupić drugi jeżeliby zaszła taka potrzeba.
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
RAID 0 w teorii powoduje, że są wyższe transfery i muszą być przynajmniej dwa dyski ale jeśli macierz jest tworzona na dyskach NVMe to przy "standardowych" dyskach transfery jakie są oferowane przekraczają ich możliwości (zwłaszcza jeśli posiadają małą ilości pamięci podręcznej) czyli po chwili zapełnia się cały bufor i trzeba czekać na jego opróżnienie czyli drastycznie spada transfer i czas odpowiedzi.

Jeśli chce się w RAID wykorzystać dyski NVMe to żeby nie było spadków potrzebne byłby jakieś dyski serwerowe np. P4800X gdzie cena za 750 GB to 12 tyś. Oczywiście również nie we wszystkich przypadkach na dyskach konsumenckich będzie zauważalny spadek wydajności, być może w charakterystyce twojego używania laptopa nie zauważysz żadnych spadków ale to musiałbyś potestować.
 

sawicki.da14f502d2

New member
Joined
Sep 19, 2021
Messages
11
To już w zasadzie twoja decyzja, ja ogólnie preferuje oddzielny dysk na system... Co do dzielenia na partycję to tak, można go podzielić w identyczny sposób jak zwykłe dyski HDD
Zwróciłem te dwa dyski i przymierzam się do zakupu 1T. Może jeden z tych dwóch 128GB co mam zostawię w lapku tylko na system a ten nowy 1T podłącze jako osobny. Będzie to chyba najlepsze rozwiązanie prawda?
Czy muszę coś zmienić w Biosie? W sensie te 2 oryginalne byle w Raid, jak podepnę jeden z nich na system to muszę je jakoś '' rozpiac'' z tej macierzy co była ustawiona w Biosie?
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
190
Kolega @kelytom ładnie Ci powiedział, że nie ma sensu łączyć dyski w raid, bo żeby to miało sens musiałby być duży bufor cache aby dyski się nie zapchały.
Dodam jeszcze, że jeżeli w biosie zmienisz AHCI na RAID to wszystkie możliwe wewnętrzne napędy będą traktowane jako RAID i nawet ten dysk co nie łączysz, musisz stworzyć dla niego macierz (co wiąże się z tym, że wszystkie dyski nie widzą danych poza dyskami w RAID i możesz stracić dane na tym dysku 1TB)
Oraz przy instalacji systemu podajesz sterowniki raid(o ile pamiętam).
Czyli masz dysk 1TB w AHCI to po zmianie na RAID w bios ten dysk nie uruchomi się i dane nie będą widoczne. Bo w biosie nie da się ustawić AHCI z RAIDEM.
Po czasie możesz mieć problemy jeśli chcesz format zrobić, a sektor rozruchowy jest na RAID to od nowa musisz przypisać macierze w biosie, aby dane wróciły z dysków ;)
Dodam jeszcze, że jak masz w biosie ustawiony RAID i cache Ci się zapcha, to każdy dysk będzie bardzo wolno czytać/zapisywać nawet i ten 1TB :D Bo jest wspólny cache.
Efekt jest taki, że np. z 4000MB/sek spada transfer np do 40MB/sek :)
Dla zwykłego konsumenta RAID przydatny jest tylko wtedy jeżeli urządzenie służy jak zwykłe archiwum danych i sporadycznie z niego korzystasz.
 
Top