Pikanie przy uruchamianiu

Joined
May 14, 2022
Messages
4
Dzień dobry, posiadam MPG-X570-GAMING-EDGE-WIFI, procesor Ryzen 7 3800X, RAM Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX i grafikę MSI GTX 1060 Armor.

W UEFI mam wyłączone CSM - tylko UEFI mam włączone, aktywny secure boot. Do tej pory komputer uruchamiał się normalnie to jest bez żadnych dźwięków. Miałem 16 GB RAM, wczoraj dołożyłem kolejne 16 GB RAM (ten sam Corsair) i przy włączeniu słyszę 3 piknięcia. Nie występuje to przy każdym włączeniu, komputer się uruchamia, uruchomiłem test pamięci z poziomu Windowsa 10, przez pendrive uruchomiłem memtest i nie wykazały żadnych błędów. Komputer poprawnie wykrywa 32 GB RAM, odpalam benchmarki i działa poprawnie. RAM mam ustawione w XMP 1. Resetowałem uefi i przez zworkę i przez gui. Mam najnowsze UEFI 7C37v1H. Martwią mnie te piknięcia. Co to może być ? Próbowałem wyciągnąć i włożyć ponownie RAM. Dodam też że nawet przed włożeniem nowego RAM, wcześniej raz na kilkanaście włączeń komputer się nie uruchamiał (ale pikania nie było), tzn. startował i zatrzymywał się na czarnym ekranie. Wystarczy że na klawiaturze nacisnę ctr ale delete, komputer się restartuje i uruchomi poprawnie - tak miałem od początku jak tylko zakupiłem płytę główną, po aktualizacjach UEFI częstotliwość występowania czarnego ekranu znacząco zmalała więc nie zwracałem na to uwagi. Ale teraz doszły do tego niepokojące piknięcia. Co powinienem zrobić ? Gdzie szukać przyczyny jeśli nie występuje to za każdym razem, a komputer działa.


Pozdrawiam
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
201
Musisz dokładniej sprecyzować te piknięcia, czy jest jedno długie i potem 3 krótkie(problem z wykryciem monitora), 3 krótkie(błąd z pamięciami)
Jeżeli komputer uruchamia się z czarnym ekranem i reaguje(żyje) klawiatura to problem tylko i wyłącznie z wykryciem monitora.
 
Joined
May 14, 2022
Messages
4
Obecnie 3 krótkie piknięcia, wcześniej raz na jakiś czas klawiatura żyła, ekran czarny (a w zasadzie 2, bo mam 1 monitor na hdmi i 1 displayport podpięty)
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
201
Trzy krótkie piknięcia, to problem z pamięciami. Dołożyłeś drugą parę i może dlatego jest coś nie halo.
Nie dokłada się pamięci, a kupuje komplety np komplet dwóch pamięci, lub komplet czterech pamięci.
Spróbuj bez profilu xmp oraz wyciągnij jedną dołożoną parę pamięci i testuj. Jak pikanie nie ustąpi, to usuń starą parę i włóż nowszą i testuj.
 
Joined
May 14, 2022
Messages
4
Zaraz potestuje, chociaż dziwne, bo po tym jak wczoraj komputer był włączony cały dzień jak na razie pikanie przy uruchamianiu ustało. RAM można powiedzieć że to komplet, bo kupiłem 2 x identyczne pamięci tylko w innym kolorze.
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
201
Nie komplet a 2 różne komplety :)
Lepiej kupić 2x16 niż mieszać dwoma kompletami na 4 sloty, bo później problemy z XMP są.
 
Joined
May 14, 2022
Messages
4
Potestowałem RAM, wyciągnąłem wszystko sloty na ram i same kości przedmuchałem sprężonym powietrzem i wkładałem pojedynczo kości testując pc. Obecnie ponad 20 restartów PC ani jednego piknięcia, XMP włączony, wszystkie 4 pamięci latają na 3000. Nie wiem co to było, ale jak na razie się naprawiło. Mam nadzieję, że się to nie powtórzy i wszystko było ok. A przy okazji najprawdopodobniej rozwiązałem problem z czarnym ekranem - wcześniej miałem 1 monitor na hdmi 1 na displayporcie obecnie 2 monitory mam po hdmi i jak na razie przy każdym uruchomieniu obraz jest od razu. Dodatkowo w uefi wyłączyłem opcje fast boot dla pamięci RAM i komputer uruchamia się teraz z jakieś 4-5 sekund szybciej. Ta opcja zawsze domyślnie była włączona i myślałem, że fast boot przyspiesza uruchamianie, ale u mnie jest dokładnie na odwrót :| Chociaż i tak ten komputer z AMD startuje strasznie długo, PC z intelem potrafi załadować pulpit Windowsa podczas gdy ten z AMD ledwo załaduje logo startowe UEFI. Jakoś bardzo to nie przeszkadza bo łączy czas uruchamiania Windowsa to jakieś 30 sekund przy SSD M2 nvme, ale gdyby nie uefi to w 10 sekundach by się zmieściło bez problemu.

Oczywiście gdybym wszystko kupował w jednym momencie to kupiłbym 1 komplet RAM, ale jak komputer ma kilka lat i dopiero niedawno zauważyłem że czasem przydałoby się parę GB więcej ramu, to przecież nie będę wyrzucać sprawnego RAM tylko dlatego żeby mieć komplet. Zwłaszcza, że dwa sloty miałem wolne.

Dziękuję za pomoc
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
Niestety z RAMem tak bywa, że nawet po dokupieniu identycznych kości jest jakiś problem - zwłaszcza właśnie z XMP, stąd zwykle zaleca się wymienić cały zestaw.
A u Ciebie może po prostu te nieużywane sloty były zabrudzone (też się zdarza), skoro w nich przez rok nic nie siedziało i wyczyszczenie sprawiło, że wszystko wróciło do normy. :-)

Pozdrawiam,
 
Top