P55-gd65

byzoe158102df

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
3
Witam wszystkich. Syn ma kompa na tej płycie. Ma tam i5,12gb ramu i ssd na systemie. Mam przejściówkę pci x4 NVME i na niej dysk WD 256 NVME i chciał bym mu go zainstalować na tej płycie bo ma wolne pci x4. Wiem że trzeba coś tam zmodować w biosie ale szukam konkretnych info step by step aby to zadziałało. Czy ktoś przerabiał ten temat na tak wiekowej płycie?Dodam że dysk jest normalnie widziany podczas instalacji systemu ale po instalacji systemu już go nie widzi i z niego nie startuje system.
 
Last edited:

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Ja niestety nie mam wiedzy na temat modowania BIOSów i zwykle nie zalecam tego typu działań. Możesz spróbować po prostu podłączyć do portu PCIe ten dysk - ale systemu na nim raczej nie zainstalujesz - a właściwie nie zabootujesz, bo po prostu dysk nie będzie widziany jako urządzenie do bootowania systemu - czyli dokładnie tak jak opisujesz. Jeśli zostanie prawidłowo wykryty w systemie operacyjnym, to mógłby służyć jako magazyn na dane.

Pozdrawiam,
 

byzoe158102df

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
3
No właśnie magazynów mam pod dostatkiem. Mamy na rozruchu ssd ale taki M.2 na pcie jest o wiele szybszy i na tym nam zależało bez inwestowania w nową płytę i całą resztę. No trudno. Może z czasem znajdzie się ktoś kto to już robił i ma taki tutorial. Dziękuję.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Możesz rzucić takie pytanie (o mod BIOSu) na forum globalnym, słyszałem, że tam się pojawiają różnego rodzaju specjaliści. Ale powtórzę ponownie, ja nie zalecam tego typu modyfikacji, nie są one autoryzowane przez MSI i tak naprawdę nie wiadomo jaki będą miały wpływ na działanie i stabilność systemu. W tym przypadku pewnie to już nie ma znaczenia - bo płyta dość archiwalna - ale modyfikacje BIOSu mogą skutkować utratą gwarancji na sprzęt. A i ewentualne uszkodzenia innego sprzętu - podłączonego do płyty - też się mogą zdarzyć. Więc, reasumując - mody BIOSu są całkowicie na odpowiedzialność użytkownika.

Pozdrawiam,
 

byzoe158102df

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
3
A czy przy założeniu że chciał bym wykożystać obecnie posiadane pamięci ram kompatybilne z tą płytą w celu zminimalizowania kosztów update ,czy możecie mi polecić bardziej współczesną konstrukcję( model płyty) w której już np.taki dysk M.2 można zastosować? Uwzględniam tylko pamięci w pytaniu gdyż zdaję sobię sprawę że procesor i tak zapewne trzeba by kupić inny choć by z rynku wtórnego bo socet nie będzie kompatybilny.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Właściwie we wszystkich współczesnych płytach dyski NVMe są wspierane, wszystko zależy od budżetu. Wejdź sobie na https://www.msi.com/wheretobuy#1 i znajdź sklep blisko swojego miejsca zamieszkania i sprawdź ofertę.
Przykładowo w xKom: https://www.x-kom.pl/g-5/c/3075-plyty-glowne-socket-1200.html?f[manufacturers][7]=1
Po wybraniu interesującej Cię płyty - możesz wejść na msi.com - np. https://pl.msi.com/Motherboard/support/MAG-Z590-TOMAHAWK-WIFI#support-hdd i sprawdzić wspierane dyski. Ta przykładowa płyta wspiera NVMe, jednakże musisz sprawdzić czy ten konkretny model dysku, który posiadasz jest na liście kompatybilności. Oczywiście - nawet jak takiego dysku nie ma, to prawdopodobnie będzie działał poprawnie, ale jednak zalecane jest korzystanie z dysków z listy - bo te po prostu zostały przetestowane.
Zwracam również uwagę, że Twoja "stara" płyta obsługiwała pamięci DDR3, a wszystkie nowoczesne obsługują DDR4 (a jest już mowa nawet, że w najnowszych płytach, które pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy będzie DDR5), zatem pamięci będą też do wymiany. Tak naprawdę, do nowego zestawu możesz przenieść dyski, grafikę (jeśli masz w miarę nowoczesną), zasilacz (jeśli spełnia wymogi CPU/VGA) i ewentualnie obudowę czy akcesoria (myszki, klawiatury itp.). Zarówno płyta, pamięci i CPU muszą zostać wymienione.

Pozdrawiam,
 
Top