P 35 NEO 2 Pamięć RAM 4GB

GivesPL

New member
Joined
Nov 7, 2007
Messages
2
Panowie możę ktoś wkładał na tą płytę 4x1024 -vista 32 widzi 3072 GB ,bios 1,5 pisze ze jest zaintalowane 4GB ale dostępnych jest tylko 3GB,na xp32 i suse64 jest to samo,ale o dziwo wszystkie programy diagnostyczne czytające bios podają że pamięci są skonfigurowane idealnie i pracują w dualu 4x1024 667 z napięciem 1.8v ale fizycznie dostępne jest tylko 3GB bios mam 1,5 a częstotliwość pamięci w biosie auto-może jakieś pomysły?
 

witek_p

New member
Joined
Apr 23, 2003
Messages
986
Systemy 32 bitowe max mogą zobaczyć chyba 3,2GB, musisz zainstalować vistę albo xp 64 bit.
 

Michal

New member
Joined
Jan 4, 2007
Messages
1,471
Temat poruszany wieloktornie na tym forum także. Poczytaj historię to zobaczysz.

W skrócie:
1. System 32 bit obsługuje tylko 4GB przestrzeni adresowej wiec to jest absolutny max dla niego
2. W tej przestrzeni adresowej znajdują sie obaszary zarezerwowane dla pewnych zasobów sprzętowych komutera (adresy fizyczne dla PCI, PCI-Express, bufory dla grafik itd. długo można by wymieniać). Obszary te mają różne rozwiamy (zalezne od płyty i BIOS) ale w praktyce można założyć żę jest to maksymalnie około 768MB.
3. Zatem BIOS widzie 4GB. Niestety BIOS także rezerwuje cześć adresów dla sprzętu. Zatem CPU tych 768MB nie jest w stanie zaadresować, czyli nie jest w stanie wykorzystać. Zatem pozostaje nam około 3,2 GB pamięci dostępnej dla systemu operacyjnego.
4. Co jak CPU 64-bit i system też? Niestety to samo, Dlaczego? Ano dlatego że BIOS musi być uniwersalny i musi być przygotowany dla dowolnego systemu (zarówno 32 jak i 64 bit). Z tego też powodu nie moze sobie przenieść tego obszaru "rezerwacji" powyżej 4GB bo inaczej nie dało by się na tym komputerze uruchomić żadnego 32-bitowego systemu (16-bit też, nawet DOS by nie wstał). Rozwiązaniem jest jedynie wykonanie specjalnego "zoptymalizowanego" BIOS'a pod 64-bit system. Jednak w przypadku plyt normalnych (nie serwerowych) nikt tego nie robi. Powód - ważniejsza jest uniwersalność platformy. Jakby Jestem pewien że producenta który wypuścił by płytę "zoptymalizowaną" prędzej czy pużniej wszyscy użytkownicy by "zjedli żywcem".
Dlatego "rezerwacja" jest i pozostaje na razie na zawsze pomiędzy 3,2GB a 4GB.
Zatem czy warto instalować 64-bitowe systemy operacyjne? Tak, oczywiście szczególnie jak mamy wiecej jak 4GB pamieci. Jeśli mamy na przykład 8GB to dla systemu dostępne będzie 7,25GB nawet na "niezoptymalizowanym" BIOSie uniwersalnym.

Mam nadzieję że wystarczająco jasno to opisałem (po raz kolejny).

Do LZep - proszę "wyciągnij" ten wątek jakoś na pierwszy plan albo co, nie che mi sie pisać tego po raz kolejny :)

[ Nie ma sprawy, mogę go "przykleić" - Lzep ]
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
Wszystko by się niby zgadzało z tym, że jest małe ale.

Sam posiadam 4GB pamięci i mój komputer jest żywym przykładem na to że jednak się da.

Mam dwa (no 3 ale ten trzeci pominiemy w rozważaniach) systemy operacyjne.

Jeden to 32 bitowy Windows XP.
Drugi to 64 bitowy Windos Vista.

Jak już wspomniałem system ma zainstalowane 4GB pamięci.

BIOS widzi 4096. (Co ciekawe wersja 1.9 widziała tylko 3GB).

System 32 bitowy z powodu ograniczenia obszaru adresacji widzi 3GB (wielkość i zakres pamięci rezerwowanej dla zasobów sprzętowych jest różna u mnie akurat ok 1GB). Wszystko się więc zgadza.

Natomiast Vista 64 widzi CAŁE 4GB. Wg tego co napisał Michał ten system mimo architektury 64bit powinien także widzieć tylko 3GB pamięci (co ciekawe z biosem 1.9 tak było).

Tak więc nawiązując do punktu 4'tego widać się da, może jest to kwestia tego że AMD posiada wbudowany w procesor kontroler pamięci, może tego że chipset jest inaczej skonstruowany i jakoś sobie z tym problemem potrafi poradzić.Lzep przydało by się też zmienić temat postu bo ten nie kieruje bezpośrednio na limit 4GB.
[ Chcesz, to masz -  ;D , Lzep ]
 

Caldor

New member
Joined
Aug 16, 2007
Messages
32
Mhm, ja mam 4 x1 GB patriot i żałuję, że mam :
a - płytkę MSI Neo2
albo
b - pamięci patriot

Miałem 2 x 1GB 800 Mhz CL5 szły cudnie na 900 CL4 z ciasnymi timingami przy 2.3V.
Przy 4 x 1 GB o czymś powyżej 800 mogę zapomnieć bo memtest i orthos sypiął błędami.
Nie wiem czy to wina tego, że banki są blisko siebie czy tego, że w to miejsce idzie sporo zasilania, ale pamięci jak wcześniej były ciepłe 2.3V, tak teraz parzą w palce przy 2.2V. Zmienialem przy okazji bios z 1.1 na 1.4, zadnej roznicy.
Jestem otwarty na propozycje rozwiazania problemu.

Jakieś pomysły? Mały offtopic, ale skoro temat jest o Neo2 i 4GB ramu.
A odnośnie Visty x32 - na techamok był artykuł jak zwiększyć "mykiem" przestrzeń adresową by mieć te 4GB, ale że nie to nic pewnego to ja osobiście nie próbowałem. U mnie widać 3.25GB.
 

Michal

New member
Joined
Jan 4, 2007
Messages
1,471
_dl_ said:
Natomiast Vista 64 widzi CAŁE 4GB. Wg tego co napisał Michał ten system mimo architektury 64bit powinien także widzieć tylko 3GB pamięci (co ciekawe z biosem 1.9 tak było).

Tak więc nawiązując do punktu 4'tego widać się da, może jest to kwestia tego że AMD posiada wbudowany w procesor kontroler pamięci, może tego że chipset jest inaczej skonstruowany i jakoś sobie z tym problemem potrafi poradzić.

Jesteś pewien tego że system jest w stanie zaadresować 4GB pamięci?
Bo to że we Właściwościach Systemu pokazuje ci 4GB nie oznacza że jest w stanie taką ilość zaadresować. Może także na podstawie tego co podajemu bios "stwierdza" że masz 4GB pamięci ale w rzeczywistości operuje tylko na pomniejszonym obszarze. To prawda że to co pisałem odnosi się do Intel'a i możliwe (ale nie pewne) że AMD coś namieszało i popoprawiało w tej kwesti, ale aż mi cieżko w to uwierzyć aby tak "łatwo" się to dało obejść. Chodź możliwe, sam zauważyłeś że zmiana przyszła z nowym BIOS'em.

Prosze cię bardzo - sprawdź jakimś naprawde dobrym narzędziem jaka jest realna fizyczna ilość pamięci dostępna dla twoich aplikacji pod tą Vistą 64 i napisz coś więcej na temat twojej konfiguracji - wiem tylko że to występuje na AMD i to wszystko. Z chęcią przekopię temat głębiej w wolnych chwilach.
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
Zaproponuj jakieś narzędzie bo nie za bardzo przychodzi mi coś do głowy.

Co do aktualizacji biosu to nie jest tak, że coś nagle zostało naprawione, wręcz przeciwnie to 1.9 był jakiś dziwny bo wcześniej (1.8, 1.7) też było normalnie 4gb.

Nie jest to także jedyna płyta która tak pokazuje pamięć. K9N Sli 2F też tak samo dziś pokazało mi 4gb (4 kości 1gb).
 

Michal

New member
Joined
Jan 4, 2007
Messages
1,471
Wiesz co - jakoś nic co bedzie działało pod 64-bit nie przychodzi mi do głowy.
Musiałbym poszukać - na szybko podaj co widzisz w menadzerze zadac w zakladce Wydajność, powinno tam być "Pamięć fizyczna". Sprawdz także czy Wartości "dostępna" oraz zadeklarowana razem + Pamiec jadra razem dają ci prawie tą samą wielkość co pamięć fizyczna razem.
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
4096.jpg


Mi też specjalnie nic więcej nie przychodzi do głowy. Większość wartości się zgadza. Vista co prawda pokazuje nieco inne rzeczy niż XP ale zgadzało by się.
 

icebreaker

New member
Joined
Aug 22, 2007
Messages
7
32 bitowy procesor jest w stanie zaadresować 64TB pamięci. Popularne 4GB to ograniczenie płaskiego modelu adresowania. 32 bitowy procesor posiada 32 końcówki adresowe (1końcówka=1bit), z czego 20 końcówek używanych jest do adresowania 2^20=1MB, lecz obecnie korzysta się z granulacji 4kb 2^12=4KB tak więc    2^12 + 2^20 = 2^32 = 4GB. Tak wygląda sytuacja w przypadku wspomnianego wyżej płaskiego modelu adresowania w którym używamy tylko jednego segmentu, na którym możemy wykonać 32 bitowe przesunięcie. Ale do adresowania, oprócz przesunięcia, należy wskazać segment do którego dodajemy offset (przesunięcie). Informacja o położeniu segmentu w pamięci, znajdująca się w tablicy deskryptorów segmentów, wskazywana jest przez 13 bitów 16 bitowego rejestru segmentowego, więc zamiast jednego mamy już 2^13 segmentów, ale to nie wszystko, ponieważ jeden bit w 16 bitowym rejestrze segmentowym mówi, czy odwołujemy się do segmentów w tablicy lokalnej, czy globalnej, więc teraz mamy już 2^13 segmentów lokalnych i 2^13 segmentów globalnych        2^13 x 2^13 = 2^14 - na każdym z tych segmentów możemy wykonać 32 bitowe przesunięcie 2^14 x 2^32 = 64TB. Tak więc 32 bitowy procesor potrafi zobaczyć i zaadresować więcej niż 4GB pamięci - ograniczenie leży po stronie systemów operacyjnych, które wykorzystują płaski model adresowania. 32 bitowy system operacyjny również może wykorzystać przestrzeń adresową powyżej 4GB jeżeli zmienimy sposób adresowania - widać to na przykładzie linuxa (jądra), w którego można wkompilować obsługę pamięci powyżej 4GB. Tak więc możemy cieszyć się ze swoich 4GB kostek mając 32 bitowy procesor i 32 bitowy system operacyjny.
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
Wszystko niby cacy tylko musimy zapewnić zgodność wstecz. I mimo, że rozszerzenie pamięci ponad bariery 4GB znane jest już dość dawno (PAE było już w pentium pro który obecnie jest dość archaiczny) MS nigdy nie widział potrzeby jego wykorzystywania w systemach "dla ludzi". Wersje serwer oprogramowania dawno radziły sobie z tym problemem. Cały problem w tym że wykorzystanie tego w zwykłych wydaniach windowsa wymagało by jego pełnego przekompiolowania co przy wielkości jądra tego systemy wymagało by niemalże napisania go od nowa. Jak widać nawet w Viscie się nie udało. Prościej jest rozszerzyć płaski model niż zmienić go na model z segmentacją. Unix/linux to troszeczkę inna sprawa, zawsze działali inaczej, jądro jest mniejsze z re kompilacją nie ma problemów.

Tak czy siak część płyt głównych by być zgodna wstecz (z systemami które sobie z tym nie radzą) dalej korzystają z płaskiego modelu adresowania.
 

Michal

New member
Joined
Jan 4, 2007
Messages
1,471
icebreaker said:
32 bitowy procesor jest w stanie zaadresować 64TB pamięci. Popularne 4GB to ograniczenie płaskiego modelu adresowania. 32 bitowy procesor posiada 32 końcówki adresowe (1końcówka=1bit), z czego 20 końcówek używanych jest do adresowania 2^20=1MB, lecz obecnie korzysta się z granulacji 4kb 2^12=4KB tak więc     2^12 + 2^20 = 2^32 = 4GB. Tak wygląda sytuacja w przypadku wspomnianego wyżej płaskiego modelu adresowania w którym używamy tylko jednego segmentu, na którym możemy wykonać 32 bitowe przesunięcie. Ale do adresowania, oprócz przesunięcia, należy wskazać segment do którego dodajemy offset (przesunięcie). Informacja o położeniu segmentu w pamięci, znajdująca się w tablicy deskryptorów segmentów, wskazywana jest przez 13 bitów 16 bitowego rejestru segmentowego, więc zamiast jednego mamy już 2^13 segmentów, ale to nie wszystko, ponieważ jeden bit w 16 bitowym rejestrze segmentowym mówi, czy odwołujemy się do segmentów w tablicy lokalnej, czy globalnej, więc teraz mamy już 2^13 segmentów lokalnych i 2^13 segmentów globalnych         2^13 x 2^13 = 2^14 - na każdym z tych segmentów możemy wykonać 32 bitowe przesunięcie 2^14 x 2^32 = 64TB. Tak więc 32 bitowy procesor potrafi zobaczyć i zaadresować więcej niż 4GB pamięci - ograniczenie leży po stronie systemów operacyjnych, które wykorzystują płaski model adresowania. 32 bitowy system operacyjny również może wykorzystać przestrzeń adresową powyżej 4GB jeżeli zmienimy sposób adresowania - widać to na przykładzie linuxa (jądra), w którego można wkompilować obsługę pamięci powyżej 4GB. Tak więc możemy cieszyć się ze swoich 4GB kostek mając 32 bitowy procesor i 32 bitowy system operacyjny.

No nieżle mieszasz ludziom w głowach.
Z jednej strony czesc tego co piszesz to prawda, adres w rodzinie X86 może być logicznie składany dzieki mechanizmowi indeksacji co daje nam 36-bitowy zakres ale fizycznie mamy tylko 32 linie wiec mimo logicznej adresacji 36-bitowej możemy zaadresować tylko 32-bitową fizyczną przestrzeń adresową.
Mechanizm indeksacji moze byc wykożystywany do np obsługi pamięci wirtualnej, tzw pliku wymiany lub jak to sie nazywa w innych systemach (ma to wiele nazw). Do tego nadajesie jako tako. Do adresacji fizycznej apmieci - nie nadaje sie w ogole. Dlaczego - bo musiałby to dodatkow wspierac chipset płyty głównej. Bo banki pamięci powinny być niezależne wzgledem siebie, zaopatrzone w osobne kontrolery pamięci. Mechanizmy takie spotyka sie w rozwiązaniach serwerowych, tam jak najbardzie udają się takie realizacje.
W normalnych PC i systemach Microsoftu w wersjach 32-bit możemy mówić tylko o wykożystaniu rozszeżeń znanych jako rozszerzenia adresu fizycznego (PAE). Niestety implementacja PAE w Win XP jest porażająco słaba, powoduje albo utrate stabilności albo spadek wydajności interfejsu pamięci z punktu widzenia systemu operacyjnego. W 32-biotwych Vistach jest juz lepiej ale to ciągle nie to. Poza tym PAE umożliwia w praktyce poprawną obsługę do 4GB bez wsparcia chipsetu.
Moim zdaniem 36-bitowe adresowanie indexowe to "proteza" która w niczym nie może się równać z 64-bitowym adresowaniem przez procesor. Co prawda 64-bitowe procesory x86 to także pewnego rodzaju "nadbudówka" a nie kompletnie nowa architektura ale inaczej sie nie dało, trzeba było  zachowac kompatybilność wstecz.

 

Patafian

New member
Joined
Jan 6, 2008
Messages
7
U mnie system (Vista x64) widzi 4095 MB. To samo pokazuje Ashampo Win Optimizer, Nero Info Tool 5 (z tym, że 4096), Everest Ultimate Edition (4096). Photoshop - i to stanowi dla mnie zagadkę, pokazuje dostępna pamięć 2786 MB (tj. 100%, ja pracuje na 55%, czyli 1532).
 

mixerx

New member
Joined
Jan 31, 2008
Messages
3
powiedzcie mi moi mili dlaczego bios nie widzi 3 gb ramu????
wszyscy opisuja 4gb . a co z wieksza iloscia?
mam p35 neo3 i kupilem 2x2 gb ramu (przeczytalem forum, zadzwonilem do msi i sie uspokoilem, bo podobno tak ma byc na tym chipsecie; okie sobie mysle) i bios widzi 3,3gb ramu, ale wlasnie dopadlem kolejne 2x1gb ramu i bios mowi mi ze physical mam 6144mb, a usage 3328mb.
moje pytanie:
czy zgodne z prawem jest sprzedawanie i wprowadzanie w blad klientow informujac, ze plyta obsluguje 8gb ramu (w instukcji nie ma ani slowa o nieobslugiwaniu ramu powyrzej 4gb)??
powiem szczerze, ze troche mnie to zaskoczylo.
ps. dobrze, ze tylko porzyczylem ten ram, bo jak bym kupil 6gb i od razu nie zadzialaly ty bym do szewskiej pasji doszedl. prosze o podzielenie sie opiniami i sugestiami co z tym fantem mozna zrobic?
ps2. nie chcialem nikogo obrazic

[ Nie chodziło o obrażanie,tylko dokładnie o to :
4) Proszę o używanie polskich znaków w postach, zdania zaczynamy z wielkiej litery, nadal obowiązują kropki i przecinki - to w końcu Forum MSI-Polska i wypadałoby pisać w miarę poprawnie !
,więc te poprawki co zrobiłeś wieczorem, to nie na temat - Lzep ]
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
mixerx said:
powiedzcie mi moi mili dlaczego bios nie widzi 3 gb ramu????
wszyscy opisuja 4gb . a co z wieksza iloscia?
mam p35 neo3 i kupilem 2x2 gb ramu (przeczytalem forum, zadzwonilem do msi i sie uspokoilem, bo podobno tak ma byc na tym chipsecie; okie sobie mysle) i bios widzi 3,3gb ramu, ale wlasnie dopadlem kolejne 2x1gb ramu i bios mowi mi ze physical mam 6144mb, a usage 3328mb.
moje pytanie:
czy zgodne z prawem jest sprzedawanie i wprowadzanie w blad klientow informujac, ze plyta obsluguje 8gb ramu (w instukcji nie ma ani slowa o nieobslugiwaniu ramu powyrzej 4gb)??
powiem szczerze, ze troche mnie to zaskoczylo.
ps. dobrze, ze tylko porzyczylem ten ram, bo jak bym kupil 6gb i od razu nie zadzialaly ty bym do szewskiej pasji doszedl. prosze o podzielenie sie opiniami i sugestiami co z tym fantem mozna zrobic?
ps2. nie chcialem nikogo obrazic

Jak system wykorzystujesz - i jak się ona zachowuje?

ps Trzeba było kupić AMD nie było by problemów :p>>>
Patafian said:
U mnie system (Vista x64) widzi 4095 MB. To samo pokazuje Ashampo Win Optimizer, Nero Info Tool 5 (z tym, że 4096), Everest Ultimate Edition (4096). Photoshop - i to stanowi dla mnie zagadkę, pokazuje dostępna pamięć 2786 MB (tj. 100%, ja pracuje na 55%, czyli 1532).

Problem w tym że Photoshop jest aplikacją 32 biotwą i to że pracuje w środowisku 64 bit nie spowoduje że zobaczy on więcej niż pozwala jego 32 bitowa architektura. A dlaczego 2700 a nie 4gb? A no dlatego że w wirtualnym środowisku 32 który system tworzy dla aplikacji maksymalnie da się przydzielić 3GB (a na dodatek trzeba do tego używać trików) - program nie potrafi wykorzystać więcej bo nigdy nie był tworzony do pracy z większą ilością pamięci.
 

mixerx

New member
Joined
Jan 31, 2008
Messages
3
Lzep said:
widze, ze tu same tengie glowy siedza.
A ja widzę następnego k...a, co nie potrafi kilku zdań po polsku napisać ! Popraw posta zgodnie z -> Regulaminem jeśli nie chcesz trafić do -> Ostrzeżenia od Moderatora - Lzep.
Pozdr.  :)

to nie mialo zabrzmiec ironicznie czy obrazliwie. dziekuje za przywrocenie do pionu. takie zachowanie nie powtorzy sie wiecej.

_dl_ said:
Jak system wykorzystujesz - i jak się ona zachowuje?

no wlasnie nie napisalem specjalnie. nie chodzi mi o sysa, bo bios mi juz gada ze nie moge skorzystac z reszty ramu.

ps. mam xp 32 i wiem, ze nie lotto 4gb ramu, dopuki nie bede mial pewnosci, ze 4 lub 6gb zadziala, doputy bede kozystal z 64.
     na razie chodzi mi o bios i to, ze usage memory jest na poziomie 3gb, a nie 6gb.
     wiem, ze opisywane bylo adresowanie i dosc szczegolowo to opisal icebreaker, a pozniej go poprawil Michal-Ex-MSI-FAE, ale nadal
     nie wiem co w kwestji wiekszej ilosci pamieci, gdyz nikt tego problemu nie wyjasnil (mowie o wiekszej niz 4gb ilosci pamieci ram).
     skoro plyty obsluguja 8gb ramu to dlaczego sa z tym takie problemy, a jesli to sa normalne problemy, to dlaczego w dalszym ciagu
     jest opisywane, ze plyta obsluguje 8gb.

[ Widzę, że Ty jednak jesteś niereformowalny. Przeczytaj uwagę, którą wstawiłem do Twojego pierwszego posta ! Jakby nigdy nic dalej olewasz Regulamin i moderatora i zaczynasz sobie zdania z małej litery?  I dlaczego ten Twój tekst jest taki jakiś rozp......ny ?, co to za dziwne formatowanie, tego się nie da czytać - nie widzisz tego ? - Lzep ]
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
Teoria zakłada, że powyżej 4gb dostępna pamięć będzie pozbawiona wspomnianych ~700MB zarezerwowanych dla urządzeń - nigdy jednak nie zakładałem do płyt z intelem więcej niż 4GB (czyli mamy 6GB to dostępna pamięć powinna być 6GB-700MB itd). Z amd nie miałem takich problemów. Wszystkie jak dotąd płyty pod tą platformę, zakładając ze pracowały z 64 bitowym systemem, widziały całą pamięć zainstalowaną w komputerze, a przy systemach 32 bitowych ok 3GB. Bios zawsze pokazywał CAŁĄ dostępną pamięć. Aktualnie mam 8GB i całe jest widoczne i wykorzystywane.

Jak tylko będę miał możliwość to sprawdzę jak się zachowują płyty Gigabyte na chipsecie Intela - niektóre z nich deklarują obsługę nawet 16GB pamięci.

ps. mam xp 32 i wiem, ze nie lotto 4gb ramu, dopuki nie bede mial pewnosci, ze 4 lub 6gb zadziala, doputy bede kozystal z 64.
    na razie chodzi mi o bios i to, ze usage memory jest na poziomie 3gb, a nie 6gb.

Tego nie rozumie... Mam 32 ale będę korzystał z 64 bit... Jeśli masz xp 32bit to może się okazać, po zainstalowaniu systemu 64 będzie on widział w granicach 6GB pamięci (minus wspomniane ~700MB). Najlepiej przekonać się instalując taki system lub uruchamiając 64 bitową wersję jakiegoś Linuksa live. Bios swoje a system swoje - nie zawsze trzeba się tym co bios wypisuje sugerować.
 

Draco

New member
Joined
Feb 20, 2008
Messages
1
Witam :). Ja mam nieco inne pytanie. A konkretnie czy w takim razie warto kupowac te 4gb do 32 bitowego Xp ?
Bedzie roznica w dzialaniu pomiedzy 3 gb a 4 gb czy bedzie to totalnie nie zauwazalne ?
 

_dl_

New member
Joined
May 15, 2007
Messages
1,534
Totalnie nie zauważalne jeśli chodzi o ilość pamięci. Ale różnica może być w trybie dual chanel.
Przy 3GB musisz mieć 1gb+512gb w pierwszym banku oraz 1gb+512gb w drugim banku - co ma swoje minusy - wszystkie sloty zajęte - oraz command rate 2t w przypadku amd.
Albo 1gb+2gb co nie umożliwia włączenie DC.

4gb można realizować na kościach 2GB - DC działa, command rate na 1T, i jeden-dwa bank wolne
 
Top