MSI MPG X570 Gaming Plus - BIOS: 7C37vAF - dziwne zachowanie po upgrade BIOSu

odziomek91

New member
Joined
Dec 16, 2019
Messages
5
Witajcie.
W sumie poradziłem sobie z problemem, który opiszę poniżej, jednak "wypadałoby zgłosić", że gdzieś jest coś nie tak (a może ja zbyt "łapczywie" podszedłem do tematu ;) )
Wczoraj wieczorem na przygotowanym pendrive FAT32 umieściłem plik z ROMem E7C37AMS.AF0 - celem aktualizacji BIOSu z wersji 7C37vAC.
Przywróciłem BIOS do fabrycznych przed sflaszowaniem, wykonałem flaszowanie, wykonało się w 100% poprawnie.
Pierwszy restart sprzętu zakończony powodzeniem, dla pewności kolejny raz zresetowałem do fabrycznych i poustawiałem wszystko jak leci z góry - profil XMP, obsługę wirtualizacji, tryb UEFI i kolejność bootowania. Restart wykonał się poprawnie, system również się uruchomił... do pierwszego wyłączenia.
Po restarcie zaczęły dziać się cuda - docelowo pracuję pod Linuksem, gdzie ten odmówił współpracy (raz udało się wyświetlić kernel panic z initramfs). Pod Windowsem 10 natomiast wywalało BSOD z błędem 0xc0000428 - "Nie można zweryfikować podpisu cyfrowego tego pliku".
PC uruchamiał się losowo - raz zatrzymywał się na POST zgłaszając w EZDebug problem z VGA, po kolejnym restarcie wrzucał normalnie do systemu, a jeszcze później wywalał BSODem.
Dwa razy płyta główna wyświetliła komunikat "WARNING! System BIOS is damaged." zachęcając do ponownego wrzucenia romu. Żadna z podstawowych czynności typu wyciągnięcie baterii CR2032, reset CMOS ze zworki, reset z poziomu BIOSu nie dawały rezultatów.
Ostatecznie pomógł "BIOS Flashback" umieszczając ten sam ROM jako plik MSI.ROM i flaszując go "na ślepo".

I teraz zasadnicze pytanie - co tu się stało? Dodam, że podstawową różnicą jaką zauważyłem w BIOS po ustawieniu UEFI w sekcji Secure Boot powinny widnieć jakieś wpisy identyfikujące - zamiast tego otrzymałem coś w stylu "Unknown device, Unknown driver".
Próbowałem dwóch różnych pendrive'ów, sprawdzałem rozmiar pliku pobranego z umieszczonym na pendrive - wszystko się zgadzało.
Zakładam, że mimo "pominięcia" BIOSu w wersjach D i E taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - choć mogę się mylić. ;)
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,348
Hej,
Rzeczywiście dziwna sprawa. Do jakiej wersji zrobiłeś "Flashback"? Teraz komputer działa w porządku? W jakim celu flashowałeś BIOS? Możesz podrzucić swoją pełną konfigurację sprzętową?

Pozdrawiam,
 

odziomek91

New member
Joined
Dec 16, 2019
Messages
5
Do jakiej wersji zrobiłeś "Flashback"?
E7C37AMS.AF0, użyłem tego samego ROMu, co wcześniej próbując podnieść go z M-Flash w BIOSie.
Teraz komputer działa w porządku?
Tak, po wykonaniu "flashbacka" wszystko jest ok - podkreślę, na nowym ROMie.
W jakim celu flashowałeś BIOS?
Skusiła mnie notka "Windows 11 support", przy Windows Update widniał komunikat, iż sprzęt nie spełnia wymagań. Można się uśmiechnąć czytając specyfikację poniżej. ;)
Możesz podrzucić swoją pełną konfigurację sprzętową?
MB: MSI MPG X570 Gaming Plus
CPU: AMD Ryzen 7 3700X @ 3.6GHz
RAM: 32 GB RAM DDR4 - HyperX Predator RGB 3200 MHz - cztery kości po 8GB
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB od MSI seria GamingX
SSD: PNY CS3030 NVMe, 2x Crucial MX500 SATA
HDD: 2x Toshiba P300
PSU: SilentiumPC Supremo FM2 650W
OS: Fedora 35 oraz Windows 10
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,348
Hej,
No jeśli teraz komputer działa w porządku z nowym BIOSem, to ciężko będzie zdiagnozować co się stało - skoro problem już nie występuje. Podejrzewam jakiś problem podczas wrzucania samego BIOSu. Pamiętaj, że każda aktualizacja jest obarczona niewielkim ryzykiem niepowodzenia i właściwie jest wykonywana na odpowiedzialność użytkownika. Cieszę się jednak, że sprzęt udało się odratować bez potrzeby wysyłania go do serwisu.

Pozdrawiam,
 

Mariusz

New member
Joined
Mar 3, 2022
Messages
2
Witam wszystkich, ja miałem innego rodzaju problem a mianowicie aktualizowałem bios z 7C37vAE na najnowszy 7C37vAF system windows 10 pro procesor Ryzen 9 5950x sterowniki wszystko aktualne procesor w aplikacji testującej to jest Cinebench R23 zwolnił i to znacznie w testach wyniki były nawet o 80% słabsze. W innych testach wyniki też się pogorszyły ale już nie tak bardzo. Co jest grane. Powrót do poprzedniej wersji Biosu rozwiązał problem. Obecnie mam Windowsa 11 w płytę w piąłem moduł TPM zewnętrzny miałem ten sam problem z biosem powrót do starszego Biosu czyli do 7C37vAE rozwiązał problemy. Ewidentnie z Biosem w najnowszej wersji są jakieś problemy. Jestem ciekaw czy Wy też macie tego typu problemy. Pozdrawiam
 

Attachments

  • Kop.jpg
    Kop.jpg
    671.8 KB · Views: 9

Mariusz

New member
Joined
Mar 3, 2022
Messages
2
Najnowszy Bios to jest 7C37vAF domyślnie włącza moduł TPM procesory Ryzen mają wbudowany moduł TPM w procesorze. Przy starszych wersjach trzeba ręcznie w Biosie włączyć moduł TPM. Płyta

MSI MPG X570 Gaming Plus Obsługuje zewnętrze moduły TPM tylko trzeba sprawdzić w specyfikacji na stronie MSI ja mam moduł taki jak na zdjęciu działa super. Trzeba w tedy wyłączyć moduł w Ryzenie w tedy przełączy się na zewnętrzny robimy to w Biosie. Zrobiłem tak bo przeczytałem że, na Windows 10 i Windows 11 występują problemy krótkie co jakiś czas spadki wydajności wyłączenie TPM w Ryzenach rozwiązuje ten problem. Przy zewnętrznym module TPM już nie występują tego typu problemy. Nie zmienia to faktu że, z najnowszym Biosem 7C37vAF są jakieś problemy. Jeśli chodzi o Bios 7C37vAE to nie ma przy nim żadnych problemów wszystko świetnie śmiga pełna wydajność. Najłatwiej sprawdzić czy nie ma spadków wydajności benchmarkiem Cinebench R23 ......... jak są wrócić do wersji Biosu 7C37vAE. Pozdrawiam​

 

Attachments

  • Bez tytułu.jpg
    Bez tytułu.jpg
    92.3 KB · Views: 5
Last edited:

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,348
Hej,
Jeśli występują problemy z najnowszym BIOSem, można to zgłaszać bezpośrednio (z dokładnym opisem - co się dzieje, pełną konfiguracją sprzętową, eksportem z msinfo32) na swoim koncie w systemie ticketowym - https://account.msi.com/login lub mejlowo - info.pl@msi.com. Dział rozwoju BIOSu będzie weryfikował przypadki jednostkowo.

Pozdrawiam,
 
Top