MSI H81m-E35 v2 TPM 2.0 Windows11

rys00

Member
Joined
Oct 7, 2018
Messages
58
Posiadam płytę MSI H81m-E35 v2. Narzędzie do sprawdzania kompatybilności z Windows 11 pokazuje brak uruchomionego modułu TPM 2.0
Wziąłem wiec instrukcję i tam jest tylko na płycie złącze TPM.
Co to oznacza? że muszę dokupić jakiś moduł? A może muszę coś właczyć? Ale za boga nie wiem co mam zrobić?
Czy ta płyta będzie pracowała z Windows 11?
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
Do działania Windows 11 potrzebny jest też m.in procesor 8 generacji a ta płyta obsługuje procesory 4 gen. Dodatkowo specyfikacja dla TPM 2.0 powstała w 2019 roku

Żeby była możliwość zainstalowania Win 11 na tej płycie trzeba podczas instalacji wyłączyć sprawdzanie wymagań
 

rys00

Member
Joined
Oct 7, 2018
Messages
58
Ale przecież ten procesor ma dobre parametry? posiadam I5. Co może nie działać właściwie na nim??? I co do modułu TPM można go dokupić do tego złącza na płycie??
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
To, że ma dobre parametry nie oznacza, że spełnia wymagania. Jak napisałem minimalne wymagania Windows 11 odnośnie procesora to 8 generacja w górę + kilka procesorów 7 generacji https://docs.microsoft.com/pl-pl/wi...pported/windows-11-supported-intel-processors. Na tej płycie nie ma możliwości zainstalowania w standardowy sposób tego Windowsa. Praktycznie od samego początku Microsoft twierdził, że nie będzie możliwości uruchomienia tego systemu na sprzętach starszych niż 2-3 letnie dlatego pojawiło się kilka sposobów obejścia sprawdzania wymagań które MS twierdził, że zablokuje w wersji RTM ale chyba uległ presji i pozostawił te furtki i sam nawet radzi w jaki sposób można to obejść
 
Last edited:

rys00

Member
Joined
Oct 7, 2018
Messages
58
Z tymi procesorami to śmieszne i niezrozumiałe. Skoro jest obejście by zainstalować jak czytam W11 na n8iezgodnym procesorze i bez TPM i ponoć normalnie działa to o co naprawdę chodzi z tą zgodnością z procesorem? Będzie gorzej chodził?
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
W procesorach nie chodzi tylko o to ile mają rdzeni i jaką częstotliwość ale również o to jakie funkcje i technologie obsługują (a jest ich setki). Więc nie wszystkie funkcje które powinny działać na Win11 będą w nim działać jeśli procesor nie będzie potrafił ich obsługiwać.
Obejście procesu sprawdzania wymagań nie powoduje, że taki komputer będzie działał identycznie jak komputer spełniający wymagania, oznacza jedynie, że da się uruchomić instalator i zdarzają się przypadki, że nie udaje się zainstalować jednak systemu.
Dlatego MS również ostrzega:
  • "OSTRZEŻENIE: Instalowanie nośnika systemu Windows 11 na komputerze, który nie spełnia minimalnych wymagań systemowych systemu Windows 11, nie jest zalecane i może powodować problemy ze zgodnością. Kontunuowanie instalacji systemu Windows 11 na komputerze, który nie spełnia wymagań, spowoduje, że nie będzie on dłużej wspierany i przestaną przysługiwać mu aktualizacje. Uszkodzenia komputera spowodowane brakiem zgodności nie są objęte gwarancją producenta."
Czyli podsumowując nawet jeśli komputer będzie działał bez żadnych problemów i tak nie otrzyma już żadnych uaktualnień zabezpieczeń czy funkcji
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,339
Hej,
Obawiam się, że ta płyta nie będzie kompatybilna z Windows 11. Nawet jak w jakiś sposób obejdziesz to wymaganie - czyli TPMa 2.0 (który nie jest obsługiwany przez tę płytę) nie ma pewności, czy nie zabraknie sterowników do systemu operacyjnego. A i wsparcie może być mocno ograniczone - właśnie ze względu na używanie niewspieranego systemu operacyjnego. Zalecam systemy wspierane. :-)
Pozdrawiam,
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,339
Hej,
Nie sposób się nie zgodzić. :-)
Jednakże z mojej strony zalecam stosowanie się do wytycznych producenta systemu.

Pozdrawiam,
 
Top