MSI GP75 - problemy z włączaniem komputera

m.dubacki7

New member
Joined
Oct 20, 2020
Messages
9
Dzień dobry,

Procesor: i7 10750H
Karta Graficzna: RTX 2060
Dysk Twardy: 512GB Liteon cl1-8D512 (na system)
Dysk Twardy: Samsung 860 Qvo 1TB
Ram: 16Gb
Os: Win 10 64bit

w moim GP75 od kilku dni pojawił się problem. Laptop ma problem z włączeniem. Po dwudniowym braku użytkowania chciałem go uruchomić. Przy przycisku włączenia pojawił się chwilowo biały LED, a następnie pomarańczowy i komputer po ok 30 sekundach wyłączył się. Nie reagował w ogóle na przycisk włączenia, ale reagował normalnie na ładowarkę. Postanowiłem wykonać reset EC zgodnie z instrukcją i komputer się uruchomił. Następnego dnia sytuacja była podobna - dopiero restart EC pozwolił komputerowi się uruchomić. Zdarza się też, że muszę ten EC restart robić kilkukrotnie zanim uda mi się włączyć komputer (czasami po włączeniu też pojawia się sytuacja, że blokuje się ekran i nie reaguje na nic - a słychać szybszą pracę komputera).
Czym może to być spowodowane? Jak mogę sprawdzić, gdzie jest problem?
Robię właśnie backup danych i będę chciał przywrócić system do stanu nowego.

Pozdrawiam
 
Last edited:

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,348
Hej,
A komputer na baterii działa prawidłowo, czy wyłącza się bardzo szybko? Możesz pomyśleć o aktualizacji BIOSu:

oraz ewentualnie EC Firmware (jeśli Twój model posiada osobną procedurę aktualizacji - niestety nie podałeś pełnej nazwy, część modeli EC Firmware aktualizuje razem z BIOSem):

Pamiętaj, że aktualizacje wiążą się z niewielkim ryzykiem niepowodzenia (np. utrata zasilania) i wykonywane są na odpowiedzialność użytkownika. Oczywiście jak masz BIOS i EC w odpowiednich, aktualnych wersjach, nie ma potrzeby wykonywać aktualizacji. Wersje u siebie sprawdzisz w BIOSie (do BIOSu wchodzimy klawiszem DEL, wciskanym podczas uruchamiania komputera) w zakładce MAIN>>System Information. A wersje aktualne na stronie msi.com, po wyszukaniu Twojego modelu.

Reinstalacja systemu czy przywrócenie do wersji fabrycznej też na pewno nie zaszkodzi i - skoro masz czas tym się zająć, zdecydowanie polecam takie działanie. Przypominam jednak o kopii zapasowej plików prywatnych.

Jak już nic nie pomoże, zostaje reklamowanie komputera. Procedurę masz również na filmie:

Pozdrawiam,
 
Top