MSI Forum HQ USB Flashing Tool

Status
Not open for further replies.

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
Witajcie,

Administracja globalnego forum MSI stworzyła jakiś czas temu dość wygodny program do flashowania BIOSu. Z doświadczenia osobistego jak i innych użytkowników, wynikło że ten sposób flashowania BIOSu stwarza dużo mniej problemów niż MFlash lub MSI LiveUpdate. Fakt faktem: każda ingerencja w chip BIOS jest ryzykownym zadaniem i wszystko, w każdym momencie ma prawo zawieść.
Udostępniam tutaj, bo wiem że nie wszyscy wchodzą na globalne forum, jak i nie zawsze flashowanie poprzez MFlash lub LiveUpdate przechodzi pomyślnie.Warning.png

Mała lekturka którą nie radzę ignorować:

#1 Używasz na własną odpowiedzialność. Jeżeli cokolwiek pójdzie nie tak jak być powinno, ani ja, ani MSI, ani nikt inny, poza TOBĄ, nie jest odpowiedzialny za to co się stało.

#2 Program został stworzony przez użytkowników MSI (w szczególności przez Svet'a z tego co mi wiadomo), ale też i został on przetestowany przez serwisantów MSI. Co nie zmienia faktu, że to nadal Ty jesteś odpowiedzialny/a za wszelkie szkody z powodu użycia programu.

#3 Ten sposób flashowania nie jest oficjalnym sposobem używanym przez MSI. Są możliwości, że na przykład: będzie potrzeba ponownie aktywować Windows'a.

#4 Przeczytaj instrukcję. Kilka razy jeśli czegoś nie rozumiesz. W razie wątpliwości, zapytaj, nie gryziemy :)

#5 Program z pewnością działa na większości płyt głównych które były produkowane od 2007 roku. Jest też potwierdzone że działa na chipsetach Z97 oraz X99. Jeśli chodzi o nowsze systemy, proszę zapytać a znajdę odpowiedź.

#6 Program działa na systemach: Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 (również Windows w Virtualbox'ie pod Linuxem!), Windows 8/8.1, Windows 10.

#7 Teoretycznie pendrive można przygotować na jakimkolwiek komputerze/laptopie, ale mi na przykład na laptopie się zawiesił program.

#8 Ten sposób flashowanie dotyczy wyłącznie płyt głównych. Laptopy, All in One oraz inne komputery nie są w 100% zgodne z tym programem i nie ponoszę odpowiedzialności jeśli ktoś będzie na tyle mądry by zignorować to ostrzeżenie!

#9 Jeżeli powyższe jest dla Ciebie zrozumiałe, i akceptujesz zasady używania programu, przewiń dalej, do instrukcji.
Warning.png


Instrukcja. Wiem że długa, ale niektórzy potrzebują bardziej szczegółową instrukcję niż inni.


Pliki do pobrania:
1. BIOS ze strony www.msi.com  Znajdź swój produkt i pobierz plik BIOS.
2. >>MSI Forum HQ Flashing Tool<<
2a. Link do wątku na Anglojęzycznym forum: >>KLIK<<


1.Pobierz oba pliki. BIOSu (#1) nie rozpakowywać!
2. Zainstaluj program (#2) i go odpal.
3. Podepnij pendrive USB w formacie FAT32 (musi być pusty!)
4. Użyj opcję nr 4 (fix my USB key) i podążaj za wskazówkami (jeśli dobrze pamiętam to wpisujesz literę dysku USB która jest widoczna w "Mój komputer" a następnie potwierdzasz wpisując "Y". To zrobi format pendrive'a!
5. Jak punkt 4. skończy się:
Wybierz opcję Nr1 (Mode1: Point to MSI BIOS archive (zip/rar). Wskazujesz plik BIOS który pobrałeś z linku nr 1.
Wpisujesz literę dysku USB, potwierdzasz "Y"
6. Jeśli pendrive jest gotowy (powinna wyskoczyć informacja/potwierdzenie) zamknij program zrestartuj komputer.
7. Włącz komputer i wciskaj F11 aby otworzyć "Boot Manager". Chyba że jest inny przycisk do otworzenia Boot Menu/Boot Manager to ten wciśnij.
8. W boot managerze wybierz swój pendrive (powinno być: USB:[nazwa pendrive]
9. Jak już się odpali, na ekranie będziesz miał 3 opcje: Run memtest86, Proceed with Update oraz Flash back to prevision BIOS. Wybierasz opcję nr 2 (proceed with update)
10. Wciskasz jakikolwiek przycisk (spacja np) żeby kontynuować. Oczywiście jest to ekran z ostrzeżeniem o którym wspomniałem wcześniej.
11. Wciskasz "N". Chyba że chcesz przeprowadzić test MemTest86 to wciskasz "Y".
12. Czekasz aż skończy. Nic nie rób. A w szczególności nie odpinaj pendrive'a ani nie wypinaj z prądu. Chyba że serwis Ci miły ;)
13. Na ekranie wyskoczy że skończyło. Wciskasz Y
14. BIOS powinien być w dobrym stanie ;)

Tutaj podziękowania dla kolegi z globalnego forum MSI, Svet we współpracy z MSI i kilkoma innymi osobami stworzył ten program który jest bezpieczniejszy od starszych metod aktualizacji BIOSu używanego przez MSI. Dzisiaj MFlash jest dość bezpieczny, ale kiedyś to było piekło a ten program ratował skórę.


Edycja: 06/10/2015 . Program w akcji, stworzony przez moderatorów globalnego forum jako instrukcja dla użytkowników.
https://youtu.be/B4iIjQGEfwQ
 

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
Zrobiliśmy filmik/poradnik jak przeprowadzić flash przy użyciu tego programu. Może jest prościej niż opisuje instrukcja? ;) Sami oceńcie.
 

kowaljan28348324

New member
Joined
Mar 16, 2018
Messages
8
Niesamowicie dobry program dla normalnego użytkownika. Nie wiem kto go robiła ale w moich oczach jest profesjonalistą.
 
Status
Not open for further replies.
Top