MSI 1660 SUPER VENTUS problem z odświeżaniem

decprzemek

New member
Joined
Dec 1, 2020
Messages
5
Mój problem to migoczący jakby 1 sek. mrugnięcia obrazu w górnej części ekranu występujące najczęściej przy przełączaniu okien aplikacji na pulpicie czasami też przy np. oglądaniu pełnoekranowego video (z różnych źródeł), nie doświadczyłem tego podczas gier. Zaburzenia te występują przy ustawieniu max. odświeżania ekranu 144 Hz, poniżej tej wartości jest ok tzn. 100Hz. Monitor AOC 24G2U5/BK (24G2W1G4) 144 Hz IPS, karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER VENTUS OC, płyta główna MSI B450 GAMING PLUS MAX. Testowałem z aktywnym i nieaktywnym free sync/g-sync resetowałem i zainstalowałem najnowsze sterowniki graficzne. Podłączałem kable z zestawu display port 1.2, HDMI 2.0 oraz swoje przewody HDMI Standard. Monitor podłączałem do laptopa @60Hz i starszego PC  @120Hz objawy te tam nie występowały. Czy możliwe ,że winna temu jest karta graficzna MSI 1660 SUPER VENTUS ?
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,097
Hej,
Poprosimy o pełną spefcyfikację, zwłaszcza model zasilacza. Reinstalowałeś sterowniki graficzne, czyszcząc je wcześniej przy użyciu DDU? Aktualizowałeś BIOS w płycie głównej? Masz możliwość podpięcia monitora pod komputer, w którym dokładnie odwzorujesz warunki na komputerze opartym o kartę graficzną MSI? Czyli takim, by wyświetlić w pełnych 144Hz?

Pozdrawiam,
 

decprzemek

New member
Joined
Dec 1, 2020
Messages
5
Dziękuję za odpowiedź ! Podaję specyfikacje: monitor AOC 24G2U/BK 144HZ FreeSync IPS, CPU Ryzen 3 3100, Płyta MSI B450 Gaming Plus Max, pamięć RAM 2 x 8GB patriot viper 3200MHz, karta graficzna: MSI GTX 1660 Super ventus oc 6 GB, SSD kingston A2000 m.2 NVMe 500GB, zasilacz be quiet! Pure Power 11 500W 80 plus gold. Sprzęt jest nowy wszystkie podzespoły kupowałem niedawno instalowałem osobiście. Sterowniki do karty są najnowsze instalowane raz - po raz pierwszy. Zaktualizowałem płytę główną do najnowszej wersji bios tj. obecnie H.70. Sprawdzałem monitor pod własnym laptopem oraz drugim PC - starsze jednostki - tylko HDMI max 120 Hz nie doświadczyłem artefaktów w obrazie. Używam kabli dołączonych do monitora DP 1.2 oraz HDMI (jak i testowałem na własnych przewodach HDMI standard). Reasumując jeżeli w tej konfiguracji ustawię monitor na odświeżanie 144Hz obserwuje "dyskretne mruganie" raczej losowe nie ma znaczenia czy jest aktywny lub nie g-sync/free sync - w grach tego nie doświadczyłem - tylko pulpit praca np. w office itd. Obecnie mogę komfortowo pracować jedynie przy odświeżaniu 100Hz lub niżej z włączonym g-sync lub nie. Nadmienie , że kontaktowałem się też z innymi osobami (fora internetowe) które doświadczyły takich problemów w podobnej konfiguracji tzn. monitor AOC oraz karty MSI z chipem 1660 Super. Pisałem do supportu AOC gdzie otrzymałem następującą wiadomość choć dla mnie lakoniczną cytuje: "Monitor który Pan posiada działa na systemie FreeSync Premium. W teorii powinien on działać z kartami NVIDIA lecz nie ze wszystkimi. Funkcja G-Sync może powodować problemy typu: Migotanie ekranu i  screen tearingu." itd. Załączam plik z filmem zobrazowany problem.
 

Attachments

  • aoc miganie.zip
    112.3 KB · Views: 1

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,171
Gdy się popatrzy na różnego rodzaju fora to raczej problem jest z monitorem który ma problemy z odświeżaniem 144 Hz. Czyli tak jak napisał Support AOC "w teorii powinien działać" a w praktyce rzadko kiedy działa bez problemów. Jeśli nie instalowałeś to możesz zainstalować dedykowane sterowniki do tego monitora https://aoc-pim.s3.amazonaws.com/24G2U/24G2_24G2U%20drivers/24G2_24G2U%20drivers.zip i sprawdzić czy coś pomoże.  Ewentualnie może Nvidia rozwiąże ten problem jakimś Fix-em do sterowników lub vBiosem ale tego w zasadzie nie musi robić

W każdym razie jeśli masz możliwość, sprawdź czy na innym monitorze występuje ten sam problem
 

decprzemek

New member
Joined
Dec 1, 2020
Messages
5
Tak instalowałem te sterowniki identyczne są dołączone na płycie CD. Cóż monitor AOC jest budżetowy jednak b.dobrej jakość - obraz IPS - jak na swoją cenę. Kolega który miał tą samą "dolegliwość" wymienił monitor na MSI Optix G24C4 - podobno pracuje bez problemu na 144Hz. Będę pracował na @100Hz specjalnej różnicy mi to nie robi - raczej chciałem dociec czy nie jest uszkodzona karta lub monitor - nic na to nie wskazuje raczej "niekompatybilność" sprzętowa po stronie monitor linia 144 Hz - karta GTX 1660S. Wątek ten może być ostrzeżeniem dla przyszłych nabywców. Chętnie sprawdziłbym monitor pod kartą AMD Free Sync lecz nie mam takiej możliwości.
 
Top