Leopard GL75 kiedy jest jest wyłączony bateria traci 6% na 24h

piechnat

New member
Joined
Sep 1, 2021
Messages
5
Dzień dobry, od 5 miesięcy jestem posiadaczem laptopa Leopard GL75 10SCXR-029XPL. Wszystko mi się podoba poza rozładowaniem baterii na wyłączonym urządzeniu.
Niezależnie od tego, czy jest to wyłączanie hybrydowe czy nie, jeśli zamknę system i odłączę zasilacz to następnego dnia bateria straci 6%.

Chciałem zapytać czy jest to normalne, czy u Was jest identycznie? Oraz z czego to wynika?
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,337
Hej,
Sprzęt będzie tracił jakąś niewielką ilość załadowania baterii po wyłączeniu. Sprawdź sobie czy masz aktualny system, sterowniki, EC Firmware oraz BIOS i - jeśli nie - zaktualizuj.

Pozdrawiam,
 

darmoksi

Member
Joined
May 11, 2020
Messages
31
Spróbuj wyłączyć fast boot i zobaczy czy coś się zmieni. Fast boot sprawia że laptop nie wyłącza sie w 100%.
 

piechnat

New member
Joined
Sep 1, 2021
Messages
5
Faktycznie EC Firmware nie był aktualny i o dziwo jego aktualizacja nieznacznie wpłynęła na sytuację.
Obecnie utrata procent baterii na dobę prezentuje się następująco:

Zasilaczfast boot ON fast boot OFF
podpięty0%3%
odłączony4%3%

W laptopie ewidentnie jest coś, co pożera baterię po wyłączeniu i to coś potrafi żywić się prądem z zasilacza, tylko kiedy fast boot jest włączony.

Czy ktoś wie, jak to wyłączyć? Przecież taki laptop nie wytrzyma miesiąca w szufladzie. (Jak bateria zejdzie do zera, to będzie do śmieci). Jak ten sprzęt mogli przechowywać w magazynach przed sprzedażą?
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
Wyłączać całkowicie Windowsa, zwykłe zamknięcie systemu nie powoduje wyłączenia laptopa tylko coś w stylu przejścia w głęboki stan uśpienia, ale napięcie na płycie jest podtrzymywane np. żeby użyć WakeOnLan.

Czyli do zamykania użyć komendy shutdown /s /t 0

Ewentualnie w BIOS mogą być jeszcze włączone opcje np. zasilania USB przy wyłączonym laptopie itp.
 

piechnat

New member
Joined
Sep 1, 2021
Messages
5
Wydaje mi się, że shutdown bez argumentu hybrid jest tym samym, co zamknięcie z wyłączonym fast boot:

wyłączanie hybrydowewyłączanie całkowite
shutdown /s /hybrid /t 0shutdown /s /t 0
Zamknij z włączonym FAST BOOTZamknij z wyłączonym FAST BOOT
Zamknij z wciśniętym klawiszem SHIFT

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę? :cool:
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
190
Może sama bateria w sobie, się rozładowuje ? Jakbyś miał możliwość jej odłączenia na te 24h i sprawdzenie :-)
 

piechnat

New member
Joined
Sep 1, 2021
Messages
5
To będzie skomplikowane, bo w tym laptopie nie ma opcji wyjęcia niczego bez rozkręcania całej obudowy, a jak raz to robiłem żeby dołożyć RAM i dysk, to ułamałem dwa zatrzaski. Ogólnie cała procedura otwierania jest mało komfortowa :-)
Natomiast jak ustawie ładowanie do max. 60% rozpoczynające się poniżej 50%, aktualnie bateria wskazuje np. 57% a jest podłączony zasilacz i włączony fast boot, to procentów w ogóle nie ubywa niezależnie od tego czy laptop jest włączony czy wyłączony.
Ta tej podstawie wnioskuję że bateria sama w sobie nie rozładowuje się tak szybko.

[ AKTUALIZACJA ]

W końcu znalazłem sposób na absolutne wyłączenie laptopa MSI Leopard:
  1. 1. Trzeba wyłączyć system całkowicie np. wybierając polecenie Zamknij z wciśniętym klawiszem Shift.
  2. 2. Odłączyć zasilacz.
  3. 3. Wcisnąć i przytrzymać przycisk Power. Laptop włączy się i po chwili wyłączy, ale Power trzeba cały czas trzymać przez około 15 sekund.
Jeśli po przeprowadzeniu tych czynności laptop nie startuje po naciśnięciu Powera to oznacza sukces. Żeby ponownie włączyć urządzenie konieczne jest podpięcie zasilacza.

Wnioskuję, że w laptopie musi być jakiś stale aktywny układ elektroniczny, Power nie jest przyciskiem fizycznym a na płycie głównej nie ma baterii podtrzymującej pamięć. Po absolutnym wyłączeniu zostają zresetowane wszystkie ustawienia UEFI, plany wydajności, wentylatorów, zasilania, ładowania, podświetlenia...

Bateria pozostaje prawie nietknięta, więc sprzęt można przechowywać dłużej niż miesiąc.

Dziękuję za pomoc.
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
Prościej chyba nacisnąć sobie przycisk resetowanie EC Firmware. Wtedy jest "odłączana" całkowicie bateria w celu zresetowania jego ustawień.

Wnioskuję, że w laptopie musi być jakiś stale aktywny układ elektroniczny

Od bardzo dawna komputery po zamknięciu nie są całkowicie wyłączane i to zależy od konfiguracji ACPI i tu należałoby rozdzielić na dwie części konfigurację systemu i konfigurację BIOS. Na zużywanie energii przez system pomaga wyłączenie komputera przez shutdown /s /t 0, zamknięcie z Shiftem lub wyłączenie szybkiego uruchamiania w opcjach zasilania. Wtedy komputer przechodzi w stan G2. Sam BIOS również korzysta z interfejsu zarządzania energią i może mieć różne ustawienia stanów S1, S2, S3 itd. np. żeby działało WakeOnLan, WakeOnWiFi, WakOnUSB, Power on USB, Charge on S1/S2 itd.
Jeśli Bios laptopa na to pozwala w celu jak najniższego zużycia, należy go ustawić po wyłączeniu na stan G3 w takim wypadku podtrzymywana jest tylko pamięć EC Firmware. Jeśli chce się wyeliminować również to zużycie należy odłączyć baterie fizycznie (jeśli jest taka możliwość) lub hardwarowo w zależności od tego jaki laptop, poprzez naciśnięcie przycisku resetu EC Firmware (resetu baterii) lub wciśnięcie na kilka/naście sekund przycisku Power
 

piechnat

New member
Joined
Sep 1, 2021
Messages
5
Powiem szczerze, że w tym laptopie przycisk resetowania (tzn. otworek na wsunięcie spinacza) jest dosyć mało charakterystyczny i chyba nigdy bym go nie zauważył.
Ta opcja jednak podoba mi się bardziej, bo nie resetuje ustawień UEFI i nie trzeba czekać 20 sekund. Super, dzięki :beerchug:
 
Top