GTX 970 wysoka temperatura okolic VRM

longus48

New member
Joined
Sep 4, 2015
Messages
5
Mam pewne wątpliwości co do temperatury VRM (nie VRAM) Postanowiłem sobie rozebrać obudowę i zobaczyć jak karta zachowuje się po OC. Wszystko ok temperatury rdzenia itp, niestety zmartwiło mnie to jak bardzo duża temperatura jest w okolicach VRM. Podczas stresu po około 10 minutach to miejsce jest zdecydowanie najbardziej ciepłe z całego układu, myślę że to już około 90-100 stopni. Czytałem że VRM w 970 zwłaszcza MSI czy STRIX lubią się mocno nagrzewać jednak bardzo irytuje mnie brak jakiegokolwiek sensora w tym miejscu. Co z tego że mam 65-70 na karcie w stresie jak w innym miejscu karta niemal wre. Niestety nie mam termometra ale chciałbym wiedzieć czy ktoś mniej więcej wie w jakich granicach temperatury VRM są bezpieczne i czy okolice 100 może zaszkodzić karcie bo w moim odczuciu tyle ma. Ciężko mi dokładnie stwierdzić jaka tam jest temperatura, nie rozumiem tego dlaczego NVIDIA nie daje już tam sensorów tym bardziej że temperatury w tym miejscu są najwyższe.
 

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
Witaj

Moja propozycja jest taka: usuń jakiekolwiek OC z karty, ustaw na domyślne (ewentualnie odpal OC mode przy użyciu GamingApp). Następnie uruchom FurMark na wysokich detalach, odpowiedniej rozdzielczości na "GPU Stress Test". Pozostaw tak na 4-6h (i przez pierwsze 5-15 minut obserwuj temperatury przy użyciu MSI Afterburner). Jeśli na stockowym nic nie wywala (system powinien wywalić sterownik LUB zrestartować komputer w razie zagrożenia) to zaaplikuj swoje OC i spróbuj to samo.

Dotykanie palcem (lub czym tam lubisz :p ) nie powie Ci jaka jest temperatura. Większość VRM jest w stanie udźwignąć nawet 125C (o ile nie wyżej).
 

longus48

New member
Joined
Sep 4, 2015
Messages
5
Dzięki za odpowiedź ale już tak robiłem testy benchmarka, gry itp na domyślnych zegarach i na OC. Na stockowych zegarach nigdy nie miałem problemu żeby coś się zacięło, przegrzało itp. Dopiero przy OC wiadomo ale to raczej spowodowane jest przekręceniem zegarów niżeli jakiś problem z przegrzaniem się, u mnie zaczynają się problemy powyżej 180mhz na rdzeń. I mam jeszcze pytanie dlaczego karty gdy temperatura przekracza 65 stopni zaczynają obniżać napięcie nie ważne czy było one wcześniej podkręcane czy nie po prostu napięcie z 1.218 spada na 1.193 co za tym idzie spada również taktowanie rdzenia o około 10 mhz.
No i tak racja nie mam termometru w palcu ale różnica między rdzeniem który ma 70 stopni a miejscem VRM jest duża i myślę że to 15-20 stopni różnicy o ile nie więcej, po prostu dotknięcie tego na sekundę może spowodować całkiem spore poparzenie.
 

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
Z podkręcaniem różnie to wygląda. Miałem GTX960 która przy +140MHz na rdzeń wywalała, a teraz mam GTX980 która jest wporządku nawet na +250.
Jeśli nic się nie dzieje szczególnego to nie ma czym się martwić. Druga sprawa jest taka że overclock nie jest gwarantowany, a tylko to żeby karta działała sprawnie na stockowych zegarach.
 

longus48

New member
Joined
Sep 4, 2015
Messages
5
No może mogą tak pracować w tych temperaturach pytanie tylko jak długo taka karta wytrzyma czy jej żywotność nie spadnie np o połowę. Z tym OC to prawda ale kto mi udowodni że była podkręcana jedynie co to można sprawdzić czy w biosie było grzebane.
 

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
Właśnie udowodnione już ;) Sam się przyznałeś, na oficjalnym forum MSI. Ale owszem, przez BIOS i samo sprawdzenie innych części karty też pokaże czy było OC czy nie.

Jak długo wytrzyma.. zależy w sumie, ale 5 lat powinna tak czy siak. Chyba że solidnie przesadzisz to w ciągu 20 minut może odpłynąć.
 

longus48

New member
Joined
Sep 4, 2015
Messages
5
No teraz ten kto się przyznał to teoretycznie może być każdy posiadacz gtx 970 ;p OC tej karty nie zepsuję bo robię to w granicach rozsądku i też podkręcam tylko w fpsach albo wyścigach. Moja poprzednia karta była używana 4 lata i też ją podkręcałem, później sprzedałem ją w bardzo dobrym stanie. Liczę że i ta będzie się trzymać bardzo dobrze.
 

Nichrome

Administrator
Joined
Jun 15, 2015
Messages
6,755
A to już zależy ile wytrzyma :) Ty możesz trafić na dobry kawałek co do 10 lat pożyje, a jakiś Kowalski z Warszawy trafi na kartę która po 2 latach podziękuje.
Temperaturami się nie przejmuj. Jeśli nie wywala systemu lub sterowników, to jest OK. Przynajmniej narazie.
 
Top