[GT72S 6QF] Instalacja systemu na SSD + sterowniki

mikolaj.sadek

New member
Joined
Sep 29, 2015
Messages
6
Proszę o pomoc.

Kupiłem GT72S 6QF, w którym jest Win10 zainstalowany na 500GB dysku SSD (2x250GB RAID0).

Windows działa, oczywiście dysk widzi, jednak kiedy chcę wgrać jeszcze linuxa to widoczny jest tylko dysk HDD. Zauważyłem też, że w BIOSie w zakładce Storage Information wypisany jest tylko dysk HDD i czytnik dysków optypcznych, mimo że przy wyborze źródeł bootowania widzi już Windowsową partycję w RAID.

Co może być przyczyną tego, że linux nie widzi dysku? (ani partycji Windowsa, ani pustego miejsca, które utworzyłem). Czy rozwiązaniem może być zmiana interfejsu SATA z RAID na AHCI? Czy nie spowoduje to rozłączenia tych dwóch fizycznych dysków?

Przy okazji, żeby nie spamować nowym tematem zapytam o sterowniki dla systemów innych niż Windows - na stronie MSI dla mojego modelu są tylko sterowniki pod Win10 64, czy są jakieś zalecane sterowniki dla innych systemów?
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,234
ad 1 brak wsparcia dla MD RAID w większości dystrybucji, oficjalnie wspierane są tylko platformy serwerowe na Red Hat i SUSE nieoficjalnie jeszcze Debian choć możliwe, że jak poszukasz to znajdziesz sposoby instalacji też na innych dystrybucjach http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/white-papers/rst-linux-paper.pdf
ad 2 zmiana RAID na Ahci spowoduje, że WINDOWS 10 przestanie Ci działać i zamiast jednego dysku 500 GB będziesz miał 2 dyski po 250 GB
 

mikolaj.sadek

New member
Joined
Sep 29, 2015
Messages
6
Na VM nie zadziała CUDA. Póki co zainstalowałem linuxa na HDD, okazało się, że nie rozpoznaje karty sieciowej i wszelkie próby wgrania firmwareu i sterowników nic nie dały, a brak bezpośredniego połączenia z internetem utrudnia jednak pracę z systemem. Póki co i tak muszę to odłożyć na później, bo studia pod koniec semestru zabierają za dużo czasu, żeby jeszcze z tym walczyć.
 
Top