B550 Torpedo - problem z BIOS

Status
Not open for further replies.
Joined
Sep 18, 2021
Messages
1
Witam, dzisiaj chciałem zaktualizować BIOS przy pomocy Dragon Center. Komputer się zrestartował i zaczął instalować aktualizację. Niestety ta czynność trwałą godzinę, więc postanowiłem zrestartować komputer. Zaświeciła się dioda z problemem CPU. Stwierdziłem że uruchomił się fabryczny BIOS,który nie wspiera mojego procesora AMD 5600X. Zainstalowałem więc BIOS za pomocą USB. Po restarcie dioda informująca o problemie CPU zniknęła. Niestety nie pojawiał się żaden obraz. Podpinałem do GPU hdmi i DP do wszystkich portów jak i do 2 różnych monitorów. Co ciekawe, wszystkie wentylatory się kręciły i klawiatura się podświetliła. Postanowiłem więc wyciągnąć baterię CMOS jak i zrestartować ustawienia BIOS używając 2 pinów obok baterii. Tym razem świeci się dioda Boot, ale obrazu nadal nie ma. Wyciągnąłem wszystkie dysku oprócz tego na którym zainstalowany jest Windows, powtórzyłem reset CMOS BIOSu. Niestety jest to samo. Świeci się dioda Boot oraz nie ma obrazu.
Czy ktoś wie co mógłbym jeszcze zrobić?
Czy przywrócenie BIOSu podlega pod gwarancję skoro instalowałem oryginalny BIOS za pomocą oryginalnych narzędzi?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
By na B550 Torpedo działał CPU 5600X potrzeba BIOSu w wersji co najmniej 7C91vH1 (czyli jest to drugi z wydanych BIOSów). Wszystkie następne BIOSy zawierają usprawnienia dodane w poprzednich, więc po prostu najlepiej aktualizować do najnowszego.
Jeśli sprzęt ma problemy po aktualizacji BIOSu, możesz skorzystać z Flash BIOS button (jego użycie jest opisane w instrukcji sprzętu) - https://pl.msi.com/Motherboard/support/MAG-B550-TORPEDO#down-manual . Jeśli to nie pomogło, spróbuj jeszcze zresetować sprzęt poprzez wyjęcie bateryjki podtrzymującej CMOS na kilkadziesiąt minut. Oczywiście tę operację wykonaj na komputerze całkowicie wyłączonym, odłączonym od zasilania (najlepiej wyjąc kabel z gniazdka, po wyłączeniu komputera i odczekać kilka minut przed rozpoczęciem procedury resetu). Ponowne włączanie komputera przeprowadź na minimalnej konfiguracji, czyli, prócz procesora, grafiki, dołóż tylko jedną kość RAMu (w drugim slocie, licząc od CPU). Jeśli i to nie pomoże, to rzeczywiście zostaje reklamowanie sprzętu. Przypominam, że reklamacji dokonujemy do sklepu, gdzie sprzęt został zakupiony. Jeśli sklep oraz serwis (do którego sprzęt może później trafić) nie stwierdzi uszkodzenia spowodowane przez użytkownika - to taki reflash powinien być w ramach gwarancji.

Pozdrawiam,
 

CLOKKER

New member
Joined
Apr 9, 2022
Messages
12
b550 tomahowk to samo instalacja z windy biosu aktualizacja i reset systemu zero reakcji
powró to wgranie poprzez przycisk flasch vios i zaskoczyło co za beznadziejny bios!
 

CLOKKER

New member
Joined
Apr 9, 2022
Messages
12
W b550 tomahowk można zapomnieć o overklokingu bios jest tak niedopracowany że szlak mnie trafia ................................................
a jeśłi admin ma jakiśpomysł to służe uprzejmie i proszę o kontakt!
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
201
Bios zawsze powinno się instalować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest taka potrzeba i robimy to zawsze z niskiego poziomu (bios/dos/flashbutton).
B550 to nie jest chipset do kosmicznego overclockingu :)
Overclocking to można sobie pozwolić na mobo o dobrych parametrach i mocnej sekcji zasilania, ale żeby na b550 ;)
 

CLOKKER

New member
Joined
Apr 9, 2022
Messages
12

lukmouton ja rozumiem i nie chcę robić zadnego ekstremalnego OC nigdy nie katuję sprzętu, jednak to że nie wraca po problemach z OC i trzeba CLIR CMOS i jeszcze giną zapisy ustawień od 1 do chyba 5 lub 6 i trzeba zapisy robić na usb - śmieszne!, to juz niedopuszczlane . Nie chcę to nazwać głupotą ale chyba da się wydzelić programowo obszar pamięci w którym zapis ten nie ulegałby skasowaniu , to beznadzieja! . Takie rzeczy to były w ASUS na poziomie LGA 775 np: P5QC lub inne płyty z kilkunastoletnią historią , kurcze co jest . Jestem zawiedzony MSI!. To nie jest to czego szukałem i nie dział to jak powinno. NIE POLECAM mówię szczerze!​

 
Last edited:

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
Otwieraj proszę swój własny wątek ze swoim problemem.
Temat zamykam.
 
Status
Not open for further replies.
Top