B550 Torpedo - problem z BIOS

Joined
Sep 18, 2021
Messages
1
Witam, dzisiaj chciałem zaktualizować BIOS przy pomocy Dragon Center. Komputer się zrestartował i zaczął instalować aktualizację. Niestety ta czynność trwałą godzinę, więc postanowiłem zrestartować komputer. Zaświeciła się dioda z problemem CPU. Stwierdziłem że uruchomił się fabryczny BIOS,który nie wspiera mojego procesora AMD 5600X. Zainstalowałem więc BIOS za pomocą USB. Po restarcie dioda informująca o problemie CPU zniknęła. Niestety nie pojawiał się żaden obraz. Podpinałem do GPU hdmi i DP do wszystkich portów jak i do 2 różnych monitorów. Co ciekawe, wszystkie wentylatory się kręciły i klawiatura się podświetliła. Postanowiłem więc wyciągnąć baterię CMOS jak i zrestartować ustawienia BIOS używając 2 pinów obok baterii. Tym razem świeci się dioda Boot, ale obrazu nadal nie ma. Wyciągnąłem wszystkie dysku oprócz tego na którym zainstalowany jest Windows, powtórzyłem reset CMOS BIOSu. Niestety jest to samo. Świeci się dioda Boot oraz nie ma obrazu.
Czy ktoś wie co mógłbym jeszcze zrobić?
Czy przywrócenie BIOSu podlega pod gwarancję skoro instalowałem oryginalny BIOS za pomocą oryginalnych narzędzi?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,117
Hej,
By na B550 Torpedo działał CPU 5600X potrzeba BIOSu w wersji co najmniej 7C91vH1 (czyli jest to drugi z wydanych BIOSów). Wszystkie następne BIOSy zawierają usprawnienia dodane w poprzednich, więc po prostu najlepiej aktualizować do najnowszego.
Jeśli sprzęt ma problemy po aktualizacji BIOSu, możesz skorzystać z Flash BIOS button (jego użycie jest opisane w instrukcji sprzętu) - https://pl.msi.com/Motherboard/support/MAG-B550-TORPEDO#down-manual . Jeśli to nie pomogło, spróbuj jeszcze zresetować sprzęt poprzez wyjęcie bateryjki podtrzymującej CMOS na kilkadziesiąt minut. Oczywiście tę operację wykonaj na komputerze całkowicie wyłączonym, odłączonym od zasilania (najlepiej wyjąc kabel z gniazdka, po wyłączeniu komputera i odczekać kilka minut przed rozpoczęciem procedury resetu). Ponowne włączanie komputera przeprowadź na minimalnej konfiguracji, czyli, prócz procesora, grafiki, dołóż tylko jedną kość RAMu (w drugim slocie, licząc od CPU). Jeśli i to nie pomoże, to rzeczywiście zostaje reklamowanie sprzętu. Przypominam, że reklamacji dokonujemy do sklepu, gdzie sprzęt został zakupiony. Jeśli sklep oraz serwis (do którego sprzęt może później trafić) nie stwierdzi uszkodzenia spowodowane przez użytkownika - to taki reflash powinien być w ramach gwarancji.

Pozdrawiam,
 
Top